16 kwietnia 2018

5 piosenek z „To The Bone” osiągnęła już ponad milion odtworzeń na Spotify, a w przypadku „Pariah” liczba ta przekroczyła już 2 miliony! Steven Wilson podbija nie tylko listy sprzedażowe na całym świecie, lecz również rankingi notowań na portalach streamingowych!

 

– Jako osoba głęboko wierząca w muzykę w jej postaci fizycznej jeszcze do niedawna opierałem się udostępnianiu swoich albumów w serwisach streamingowych. Teraz jednak moje odczucia nieco się zmieniają; w odniesieniu do streamingu jest wiele argumentów za i przeciw. Prawda jest jednak taka, że ci spośród nas, którzy tworzą i dzielą się muzyką, muszą zrozumieć, że istnieje teraz całe pokolenie słuchaczy, dla których muzyka niedostępna w serwisach streamingowych po prostu nie istnieje – komentuje Steven Wilson

 

Jak sam artysta podkreśla, że nie ma dobrego rozwiązania dotyczącego utraty dochodów przez wykonawcę. – Moim zdaniem ludzi słuchających muzyki za pośrednictwem serwisów streamingowych można generalnie podzielić na trzy grupy: po pierwsze tych, którzy nigdy nie kupują muzyki w jej fizycznej postaci i gdyby nie była ona dostępna w serwisie, pewnie w ogóle by jej nie słuchali – niemniej jednak, ponieważ wiele spośród tych osób prawdopodobnie chodzi na koncerty, odkrycie nowego artysty oznacza, że zamiast kupić płytę, kupią oni bilet na koncert i być może, będąc tam, kupią jeszcze T-shirt. Drugą grupę tworzą ludzie, którzy używają serwisów streamingowych do odkrywania nowych artystów, ale jeśli coś im się wystarczająco spodoba, kupują płytę CD lub winylową (ja sam zaliczam się do tej kategorii). Wreszcie są też ludzie, którzy kupili fizyczny egzemplarz albumu i używają serwisów streamingowych, aby w wygodny sposób uzyskać dostęp do posiadanej muzyki. (…) Muszę oczywiście przyznać jedno: gdyby nie istniały serwisy streamingowe, osoby, które nie kupują fizycznego produktu, musiałyby jednak go zakupić, by usłyszeć muzykę. Streaming jednak istnieje i nie zanosi się na to, by miał zniknąć, więc przesadne roztrząsanie tej kwestii jest raczej pozbawione sensu – tłumaczy artysta na swojej stronie internetowej.

 

 

„To The Bone” to album będący ukłonem w stronę ambitnego, progresywnego popu z czasów młodości Stevena, dzieł takich jak „So” Petera Gabriela, „Colour of Spring” Talk Talk czy „Seeds of Love” Tears for Fears. Zachwycający zarówno brzmieniowo i kompozycyjnie, w warstwie lirycznej album „To The Bone” to jaskrawo naświetlony obraz niespokojnych czasów, w których żyjemy.

 

Steven Wilson wystąpi 12 lipca 2018 roku we wrocławskiej Hali Stulecia. Wejściówki na to wydarzenie, można nabywać za pośrednictwem stron bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonach Empik w całym kraju. Koncert organizuje agencja Prestige MJM.