14 września 2015

Największy koncert w historii Polski, występy przy okazji najważniejszych narodowych jubileuszy, tysiące fanów na pozostałych koncertach. Z popularnością Scorpions mało kto może w Polsce rywalizować. Nic więc dziwnego, że być może już przy okazji koncertu 4 marca w Krakowie na koncercie niemieckiej grupy pojawi się w Polsce milionowy fan. A to byłoby już wydarzenie bez precedensu…

 

Co sprawia, że Scorpions są tak uwielbiani w naszym kraju i traktujemy ich jak swoich? Paweł Mąciwoda w składzie, ballada „Wind Of Change”, wspólny występ z Grzegorzem Markowskim podczas festiwalu w Sopocie w 2005 roku, a może po prostu to, że członkowie zespołu pozostali sobą i nadal na pierwszym miejscu stawiają muzykę? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, prawdą jest natomiast to, że Scorpions cieszą się w Polsce od wielu lat niesłabnącą popularnością.

Muzycy zza naszej zachodniej granicy zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz. Byli w Tarnowie i Gdańsku. Grali we Wrocławiu (31 sierpnia 2012 roku – 15.000 osób) i w Warszawie (9 listopada 2002 roku – 6.000 osób). Dawali koncerty kameralne jak te w Zabrzu (5-6 grudnia 2009 roku – łącznie 5.000 osób) oraz gromadzące rekordową publiczność jak to było w przypadku Inwazji Mocy (26 sierpnia 2000 roku), gdzie wydarzenie to śledziło na żywo około 800 – 850 tysięcy osób. Byli też z nami przy okazji najważniejszych historycznych momentów jak na przykład 20. rocznica wyborów z czerwca 1989 roku (w 2009 roku w Gdańsku blisko 90 tysięcy osób z całej Polski śpiewało refreny ich największych przebojów). Scorpions nie stronili również od koncertów w mniejszych miejscowościach. A najlepszym tego przykładem jest występ w Ostrowie Wielkopolskim (17 maja 2008 roku – 14.000 osób).

Koncert, który odbył się 9 maja tego roku w Łodzi, potwierdził tylko, że nadal jest zapotrzebowanie na ich występy. Atlas Arena wypełniła się w niemal stu procentach i brakowało zaledwie kilku biletów, by ogłosić sold out – 15.000 osób. W tej sytuacji było więc niemal pewnym, że muzycy będą chcieli powrócić do nas, by po raz kolejny uczcić swoje 50-lecie.

Tak też się stało. 4 marca 2016 roku, w krakowskiej Tauron Arena odbędzie się kolejny „polski” koncert legendarnej grupy Scorpions. I uwaga! Wówczas też prawdopodobnie pojawi się milionowy fan, który będzie uczestniczył w koncertach na żywo tego zespołu w Polsce! Takim wynikiem nie może pochwalić się w naszym kraju żadna inna gwiazda światowej muzyki.