21 listopada 2018

Niezwykły klimat Bożego Narodzenia, wyjątkowa muzyka, wielcy artyści polskiej sceny muzycznej i ponadprzeciętnie charyzmatyczny dyrygent i kompozytor – Zbigniew Preisner.  Czego możemy spodziewać się po tegorocznych koncertach kolęd? Na to pytanie odpowiadają wokaliści współpracujący z muzykiem podczas zeszłorocznej trasy koncertowej.

 

Kolędy Zbigniewa Preisnera są inne od wszystkich – pełne magii świąt, refleksji i melancholii. Ta specyfika powoduje, że koncerty skupiają pełne sale publiczności. Trasa koncertowa „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i Nowe kolędy” przyciąga nie tylko rzeszę słuchaczy i widzów, ale także znakomitych artystów polskiej sceny muzycznej, takich jak: Beata Rybotycka, Edyta Krzemień, Joanna Pocica, Maciej Balcar czy zespół Jana Karpiela Bułecki.

 

Joanna Pocica – młoda artystka, od niedawna współpracująca z wielkim kompozytorem twierdzi, że kolędy Zbigniewa Preisnera są niezwykłe, magiczne i pełne wzruszeń. Uważa, że kolędy te z pewnością trafiają do serca każdego słuchacza, niezależnie od wieku i doświadczeń życiowych.
– Dlatego też kolędowa trasa koncertowa jest tak samo dla nas, artystów bardzo poruszająca. Mimo że znamy je wszystkie na pamięć, za każdym razem zdarza nam się wzruszać do łez podczas koncertu – mówi Joanna Pocica. Wokalistka wspomina także swój najbardziej osobisty moment powiązany z twórczością kolędową. – Dla mnie prywatnie niezwykłym przeżyciem było przede wszystkim wejście na scenę z tak wybitnymi artystami. To wokaliści, muzycy, których od lat podziwiałam. Nie śmiałam nawet marzyć, że będę miała szansę nie tylko uczyć się od nich, ale i wspólnie z nimi tworzyć trasę koncertową. To artyści z ogromnym doświadczeniem i talentem. W momencie, kiedy zaczął się pierwszy koncert, pomyślałam „jestem tu wśród nich” – zapamiętam na całe życie.

 

 

Beata Rybotycka to piosenkarka i aktorka z wieloletnim doświadczeniem, niejednokrotnie występująca na scenie ze Zbigniewem Preisnerem, która koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie opisuje mianem niezapomnianego przeżycia. – Wzruszyłam się, bo znam Zbyszka z Piwnicy pod Baranami, ale właśnie podczas tego koncertu zdałam sobie sprawę, jak wielką przeszedł drogę, aby wprowadzić swoją muzykę do świątyni – jaką jest Filharmonia Narodowa – mówi artystka.

 

W oczach Macieja Balcara – rockmana, znanego przede wszystkim z kultowego zespołu Dżem, to właśnie „Kolęda dla nieobecnych” jest tą, która przyprawia go o szybsze bicie serca. Wokalista z ogromnym sentymentem wspomina zwłaszcza jeden moment z ubiegłorocznej trasy. –  Podczas pierwszego, zeszłorocznego koncertu w Łodzi dostrzegłem w trzecim rzędzie starowinkę, która ocierała łzę i wyobraziłem sobie że będąc sama na tym świecie wspomina swojego zmarłego męża. To w połączeniu z przekazem „Kolędy dla nieobecnych” wysłało mnie daleko w kosmos. Nie pamiętam jak dośpiewałem ten utwór i jak wróciłem spod mikrofonu na swoje miejsce, chyba zrobiłem to na autopilocie… – przekonuje Maciej Balcar.

 

Edyta Krzemień, wokalistka i aktorka teatralno-musicalowa od lat związana jest z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Wspomina, że wzruszenia ludzi na widowni przyprawiają ją o największe emocje, a te dostrzegane są najbardziej podczas „Kolędy dla nieobecnych'' wykonywanej przez Beatę Rybotycką. – Widać, że utwór ten gości przy wigilijnych stołach w niejednym domu. To wyjątkowe, kiedy widownia delikatnie nuci pod nosem słowa utworu, a po policzkach płynął łzy… – z wielkim sentymentem wspomina Edyta Krzemień.

 

Świąteczne koncerty „Zbigniew Preisner i Przyjacieje. Stare i nowe kolędy” odbędą się w sześciu polskich miastach:
10 stycznia 2019 – w ICE Kraków Congress Centre
14 stycznia 2019 – w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu
15 stycznia 2019 – w hali COS Torwar w Warszawie
16 stycznia 2019 – w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
17 stycznia 2019 – w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu
19 stycznia 2019 – w Sali Ziemi w Poznaniu

 

Wszystkie wieczory kolęd rozpoczynać się będą o godzinie 20:00. Bilety na wydarzenia nabywać można za pośrednictwem strony: www.prestigemjm.com. Na trasę koncertową „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” zaprasza agencja Prestige MJM.