Liczę na koncert, który zostanie zagrany z klasą i dostarczy ogromnych emocji

19 sierpnia 2015

Rozmowa z Piotrem Kuczerą, prezydentem Rybnika

* To jest piąty, jubileuszowy koncert na stadionie miejskim w Rybniku i nasuwa się pytanie: co dalej? Rybnik wypełnił pewną pustkę po Stadionie Śląskim w Chorzowie i znalazł swoje stałe  miejsce na koncertowej mapie Polski.

Przede wszystkim chciałbym pójść w formułę obudowywania koncertów imprezami, które toczą się obok niego. Zależy mi na tym by potencjał takich wydarzeń został jeszcze bardziej wciągnięty w przestrzeń miasta. Rybnik na pewno stał się rozpoznawalny dzięki koncertom. Chciałbym by przybywający do miasta goście chcieli poza koncertem obejrzeć miasto. Dlatego w tym roku, po raz pierwszy, podejmujemy próbę obudowania występu gwiazdy innymi atrakcjami. Jestem ciekaw z jakim zainteresowaniem spotka się nasza propozycja.

 

* Ale światowe gwiazdy nadal będą pojawiać się w Rybniku?

Mam nadzieję, że tak. Będziemy starali się znajdować na to środki, bo koncerty wpisały się w historię tego miasta, stając się jego znakiem firmowym.

 

* Obserwował pan to co się działo w ciągu paru ostatnich lat za sprawą pojawienia się wielkich gwiazd na stadionie miejskim w Rybniku. Pana zdaniem te występy pomogły wizerunkowo miastu?  By jeszcze bardziej Rybnik zaistniał w Polsce, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia?

Miasto ma wiele poziomów funkcjonowania. Niektóre samorządy chcą pójść w sport, który ma być ich wyróżnikiem, część szuka imprez bardzo niszowych, które gromadzą wyspecjalizowaną publikę. Myślę, że nasze koncerty są ofertą dla bardzo szerokiej publiczności. Obecność wielkich gwiazd buduje lokalną dumę. Sam doświadczyłem sytuacji, kiedy znajomi donoszą, że widzieli na przykład w Warszawie billboard reklamujący koncert w Rybniku. To jest element rozpoznawalności miasta.

 

* Do tej pory w Rybniku wystąpili Bryan Adam, Guns N' Roses, Rod Stewart i zespół Thirty Seconds To Mars. Artyści z różnych muzycznych półek.

Patrząc na ten zestaw, to faktycznie zgodzę się z tym, że mieliśmy w Rybniku szeroki wachlarz wykonawców. Chcemy pokazywać w naszym mieście wydarzenie o skali krajowej. Przygotowanie logistyczne imprezy jest dla nas wyzwaniem, ale od początku wszystkie jednostki miejskie biorące udział w tym przedsięwzięciu sprawnie działały. W tym roku też nie będzie z tym problemu. Chciałbym, aby ta ogromna ilość gości na dłużej zatrzymała się w mieście. Moim życzeniem jest by pobyli w centrum i również tu odczuli atmosferę tego koncertu, by przy okazji koncertu poznali miasto.

 

* Jednym z elementów promocji koncertu Linkin Park był specjalny spot, w którym sięgnął pan po gitarę, a w tle pojawiły się dźwięki przeboju zespołu. Ten spot pokazał, że prezydent miasta ma fajny dystans do siebie i stanowiska.

O to chodziło. Skąd pomysł? Szukaliśmy jakiegoś wydarzenia, które mogłoby promować koncert. Powstanie filmu było efektem spotkania moich współpracowników z agencją Prestige MJM, kiedy to wszyscy zastanawialiśmy się, jak możemy wesprzeć działania promocyjne. Tam narodził się pomysł, potem pozostała już tylko decyzja. Przyznam, że zrobiliśmy to z pewną obawą, ale też z wielkim entuzjazmem i radością. To była dobra zabawa.

 

* Wokół koncertu Linkin Park odbędzie się kilka imprez towarzyszących, Dla bardzo różnych odbiorców. I coś dla fanów tatuaży, fiesta balonowa, czy atrakcje dla miłośników food tracków. Jakim kluczem dobierane były te imprezy?

Linkin Park jest zespołem, który w pewnym sensie dedykowany jest młodszemu odbiorcy. Stąd taki klucz imprez, które są wokół koncertu. Chcemy pokazać, że tatuaż jest sztuką, a nie podejrzanym malowaniem. Fiesta balonowa jest widowiskową i spontaniczną atrakcją, zaś food tracki, to oferta m.in. dla osób, które będą korzystać z naszego pola biwakowego. Z kolei w Boguszowicach będzie coś dla fanów gier komputerowych. To tylko część atrakcji przewidywanych w ramach imprezy Rybnik Park, oferta jest bardzo szeroka. Mam nadzieję że zarówno mieszkańcy miasta, jak i nasi goście znajdą coś dla siebie.

 

* Czy będzie specjalna komunikacja dla uczestników koncertu?

Tak, będą specjalne linie autobusowe, które będą podjeżdżać do miejsc, gdzie coś się dzieje: czyli pole biwakowe, Boguszowice, stadion. Chcę, aby fani Linkin Park poczuli się gośćmi, o których zadbano. W organizację koncertu zaangażowani będą też wolontariusze, którzy będą służyli pomocą przybywającym do miasta. Widzimy, że jest odzew na to, co przygotowujemy. W przypadku pola biwakowego zainteresowanie rośnie z każdym dniem. Teren pola biwakowego, to rybnickie Błonia, obok rzeka Ruda. Przygotowane są parkingi, także specjalne miejsca dla autobusów i busików. Ponadto będą prywatni przewoźnicy, którzy umożliwią fanom, by po koncercie dostali się m.in. do Katowic, skąd pewnie wielu będzie kontynuować podróż do swoich domów.

 

* Czego prezydent Rybnika spodziewa się po koncercie grupy Linkin Park?

Liczę na wielki show. Na koncert, który zostanie zagrany z klasą i dostarczy ogromnych emocji. Ich muzyka jest bardzo energetyczna i te emocje powinny się tutaj skumulować. Mam nadzieję, że publiczność szybko nawiąże kontakt z zespołem.