Ładna buzia to nie wszystko! Gdzie tak naprawdę leży klucz do sukcesu 2Cellos?

8 lutego 2018

Luka Šulić i Stjepan Hauser tworzący wybuchowy duet 2Cellos, to świetnie wykształceni wiolonczeliści klasyczni. Solidne podstawy muzyczne pozwalają im dzisiaj na olbrzymią swobodę sceniczną i tak wielką różnorodność w doborze repertuaru. Prześliczni wiolonczeliści, jak są nazywani w Polsce, zagrają w tym roku dwa koncerty: w Gdańsku i Krakowie.

 

Właśnie trwa Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Niewiele osób wie, że Luka Šulić – połowa duetu 2Cellos, który w maju ponownie przyjedzie do Polski – dziewięć lat temu wygrał te prestiżowe muzyczne zmagania. Pierwsza nagroda ex-aequo trafiła do niego i do Brytyjczyka Philipa Highmana. Luka doceniony został także za wykonanie „Wariacji Sacherowskiej” i wyróżniony nagrodą specjalną. Co ciekawe, uznanie zdobył grając na wiolonczeli Stradivariusa swojego taty.

Obaj instrumentaliści tworzący 2Cellos – Luka Šulić i Stjepan Hauser – zaczynali swoją przygodę z muzyką klasyczną w wieku pięciu lat. Ukończyli szkoły muzyczne, począwszy od najniższego szczebla, a skończywszy na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Dużo ćwiczyli, uczestniczyli także w wielu kursach mistrzowskich i koncertowali. Brali udział w licznych konkursach wiolonczelowych, zresztą na jednym z nich się poznali. Myśleli wówczas, że będą klasycznymi muzykami. W miarę upływu czasu stwierdzili jednak, że to nie ma sensu, ponieważ ich głowy były pełne pomysłów, chcieli się rozwijać i eksperymentować. Jednocześnie pragnęli poczuć atmosferę wielkiej sceny – niekoniecznie w tej wersji klasycznej. Tak zrodził się pomysł na zaaranżowanie przeboju Michaela Jacksona „Smooth Criminal”. Swoją wersję wrzucili do sieci i… tak to się zaczęło.
 

Dzisiaj jednym z najczęściej zadawanych pytań duetowi 2Cellos jest to, czy Chorwaci będą komponować własne utwory. A oni niezmiennie odpowiadają:Aranżowanie znanych utworów w taki sposób, aby miały coś świeżego i nowego, jest trudniejsze! Mimo to przyjmują czasami zamówienia napisania muzyki na potrzeby kina. Trzy lata temu skomponowali muzykę do napisów końcowych do filmu „September of Shiraz” z udziałem Salmy Hayek i Adriana Brody. Panowie nie wykluczają tego typu projektów w przyszłości, ale na pewno nie będą one stanowić dla nich głównego zajęcia. To granie koncertów na żywo, z pasją i energią jest tym, co ich najbardziej kręci. Są przede wszystkimi wykonawcami i uważają się za muzyków, którym najlepiej wychodzi występowanie na żywo. Wiolonczeliści jednak nie zapominają o swoim klasycznym wykształceniu, dzięki któremu tak naprawdę udało im się zrobić karierę. Co jakiś czas wrzucają do sieci kawałki nagrań z muzyką poważną. Na ich oficjalnym kanale YouTube, obok niezwykle żywiołowych utworów z muzyką rockowo-popowo-metalową, znajdziemy także „Oblivion” Piazzoli, a nawet „Koncert na Dwie Wiolonczele” Vivaldiego. Bo to właśnie solidne wykształcenie klasyczne pozwala im robić to, co chcą. A przy tym spełniają swoje marzenia o wielkiej scenie i tłumach na koncertach.

 

 

Czy pełne spectrum możliwości 2Cellos zobaczymy podczas ich majowych koncertów w Krakowie oraz na pograniczu Gdańska i Sopotu? Możemy być pewni, że pokażą zarówno swoją wrażliwą naturę, jak i pełne energii dusze rockowe. Tej istnej mieszanki muzycznej doświadczymy 18 maja w ERGO-ARENIE, a dzień później – 19 maja – w krakowskiej TAURON Arenie. Bilety na wydarzenia można nabywać za pośrednictwem stron www.bilety.imprezyprestige.com oraz eBilet.pl, a także w salonach Empiku w całym kraju. Organizatorem koncertów jest agencja Prestige MJM.