10 listopada 2022

Jak zatrzymać refleksyjny klimat kolęd Zbigniewa Preisnera na dłużej? Dwupłytowe wydawnictwo z nagraniem koncertu live z 2020 roku i bilet na jeden z przyszłorocznych występów na żywo będą znakomitym prezentem dla wszystkich, którzy cenią świąteczną muzykę spod znaku Piwnicy Pod Baranami. Cały zestaw do kupienia na www.biletserwis.pl.

 


Wydawnictwo zostało nagrane podczas ostatniego koncertu na trasie „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu 28 stycznia 2020 roku. Kompozytor zaprosił do występu swoich ulubionych wykonawców: Beatę Rybotycką Edytę Krzemień, Joannę Pocicę, Macieja Balcara oraz Jana Karpiela Bułeckę z zespołem góralskim. Towarzyszą im znakomici muzycy: Zbigniew Paleta – I skrzypce, Katarzyna Gluza – II skrzypce, Kamila Barteczko – altówka, Magdalena Pluta – wiolonczela, Dominik Wania – fortepian, Jacek Królik- gitara, Łukasz Adamczyk – gitara basowa, Sławomir Berny- instrumenty perkusyjne, Marta Mogielnicka – harfa, Maksymilian Lipień – obój i Zbigniew Preisner – instrumenty elektroniczne. Dodatkowo płyta zawiera także oryginalne zapowiedzi kolejnych utworów i wnikliwe komentarze kompozytora. Okładkę stanowi zdjęcie Jakuba Janeckiego, fotografa Prestige MJM, pochodzące z wrocławskiego koncertu.


Wszystkie utwory zaprezentowane na płycie powstawały w Piwnicy pod Baranami przez ponad dwadzieścia lat, począwszy od 1977 roku. Po raz pierwszy zostały zebrane i wydane w 1999 roku w zbiorze „Moje kolędy na koniec wieku”, który stanowił limitowaną edycję albumu z kolędami. Przy jej realizacji pracowały wówczas gwiazdy i duże składy instrumentalne, m.in. Sinfoia Varsovia Leszek Możdżer, Andy Pask i John Perricelli, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Śpiewali m.in. Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki i zespół góralski „Zakopiany”. W 2010 roku nastąpiła reedycja krążka, a pięć lat później kompozytor dodał do niego siedem kolejnych, nowych kolęd. Stąd wydawnictwu nadano tytuł „Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg” z tekstami Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego. Zdecydowana większość utworów z tego albumu znalazła się w programie koncertu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w 2020 roku, który ostatecznie zarejestrowano. W tej wersji dwukrotnie umieszczono ukochaną przez Polaków „Kolędę dla nieobecnych”. Za pierwszym razem zaśpiewała ją Beata Rybotycka, a za drugim, już na sam koniec – wraz z publicznością i pozostałymi artystami. Świąteczne utwory pozwolą nastroić się do nadchodzącego Bożego Narodzenia.


– Święta dla mnie to okres przeżywania. Wigilia jest niesamowitą polską tradycją, w obecnych czasach te święta skłaniają do refleksji. Jestem kompozytorem, który chce opowiadać o rzeczach, które są dla mnie ważne – mówi o swoich kolędach Zbigniew Preisner.

 

Melancholijny i skłaniający do myślenia – taki właśnie jest dwupłytowy album live z Wrocławia “Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy”.


– Ten album to kwintesencja nie tylko świąt, ale także obecnego czasu. Przejmującej muzyce Zbigniewa Preisnera towarzyszy mądra i głęboka warstwa tekstowa. Kolędy są pełne refleksji nad przemijaniem i obecnym stanem świata, choć niektóre z nich powstawały ponad 40 lat temu. Warto się w nie wsłuchać i sprawdzić ich ponadczasowość. Jestem pewien, że pozostawią niezapomniane wrażenie. A tuż po świętach, w pierwszych dniach Nowego Roku zapraszam na koncerty kolęd zaśpiewane na żywo przez ten sam skład artystów. Będzie magicznie – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która jest organizatorem wieczorów kolędowych.


Koncerty „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” odbędą się na początku 2023 roku w sześciu fantastycznych miejscach:
5 stycznia – Cavatina Hall w Bielsku-Białej
6 stycznia – Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
7 stycznia – Centrum Kongresowe ICE Kraków
8 stycznia – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
9 stycznia – Sala Ziemi Poznań Congress Center
10 stycznia – Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Bilety na wszystkie koncerty oraz płytę live z występu w 2020 roku kupić można na stronie www.biletserwis.pl.