12 czerwca 2015
Już w najbliższą sobotę, 13 czerwca, w Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się półfinał przeglądu Jarocińskich Rytmów Młodych. O awans do wielkiego finału powalczy 15 zespołów, wyłonionych w trakcie eliminacji regionalnych, które odbyły się w pięciu miastach Polski. O tym, kto wystąpi w trakcie tegorocznego Jarocin Festiwal, zadecydują jurorzy oraz zgromadzona publiczność. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, a początek imprezy został zaplanowany na godzinę 16:00. Specjalnie dla fanów Rytmów Młodych w całym kraju Rock Radio uruchomi także streaming online! 
 
W trakcie pięciu rund przesłuchań regionalnych, które odbyły się w  Rudzie Śląskiej, Goleniowie, Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu, jurorzy dokonali wyboru 15 formacji, zakwalifikowanych do etapu półfinału. Wśród wyłonionej piętnastki znalazły się zespoły: BAOBAB (Tychy), Tora Tora Tora (Katowice), Arcy Młyn (Szczecin/Gryfino), Bezsensu (Zielona Góra), NIKT (Szczecin), Na Tak (Lublin), Fri stejdż bend (Suwałki), BLUE DEEP SHORTS (Warszawa), Last Grey Ocean (Gdańsk), FOSFOR (Wejherowo), Offensywa (Szczecin), De Indigo (Kalisz), Ciabatta (Poznań), Wyrok (Bydgoszcz) oraz Envia (Poznań). Dwa ostatnie zespoły zakwalifikowane zostały z listy rezerwowej w miejsce formacji 8 lat w Tybecie oraz Cuba de Zoo, które z różnych powodów nie będą mogły pojawić się w Jarocinie.
 
Półfinałowa piętnastka wystąpi jutro przed jarocińską publicznością oraz jury, w którym zasiądą: Leszek Biolik – producent muzyczny, muzyk (Republika, Obywatel G.C.) oraz założyciel fundacji "Otwarta Scena”, Ireneusz Andres "Agrest" – producent Rock Radia, Sebastian Pluta – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz Dariusz Pilarczyk – wieloletni obserwator zmagań młodych jarocińskich wykonawców. Półfinaliści będą walczyć o występ na Dużej Scenie podczas drugiego dnia Jarocin Festiwal 2015 (18 lipca). Impreza odbędzie się w siedzibie Spichlerza Polskiego Rocka, wyjątkowego muzeum poświęconego ponad 40-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka, zlokalizowanego w Jarocinie, przy ul. Poznańskiej 2. 
 
Do finału konkursu zostanie zakwalifikowanych osiem najlepszych formacji – siedmiu finalistów zostanie wyłonionych przez jury, a ósmy głosami zgromadzonej publiczności. Jeśli wybór publiczności pokryje się z decyzją jurorów, o ósmym zespole zakwalifikowanym do półfinału także zadecydują jurorzy. Ponadto, organizatorzy festiwalu przyznają dodatkowo trzy dzikie karty. 
 
Zespoły startujące w eliminacjach prezentują bardzo wysoki, wyrównany poziom. Są zróżnicowane stylistycznie i prezentują świetny warsztat. Troszeczkę brakuje im ideologii. Tym właśnie różnią się od składów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Tam było czuć bunt i prawdę, a każda z tych kapel niosła zarzewie rewolucji. Dlatego również dziś tak wielką wagę przykładamy do nośności tekstów. Dla mnie rockowy band musi mieć pazur i powinien posiadać własny charakter pisma. Jeśli tego nie ma, pomimo świetnych umiejętności, daleko nie zajedzie. O faworytach wolałbym nie mówić, bo koncert w Spichlerzu może zmienić wszystko – komentuje Jacek Jędrzejak, muzyk zespołu Big Cyc oraz tegoroczny juror Jarocińskich Rytmów Młodych. 
 
Warto w tym miejscu przypomnieć, że udział w jarocińskim przeglądzie młodych kapel dla wielu znakomitych artystów stanowił przed laty przepustkę do zagoszczenia na stałe na polskiej scenie rockowej. W latach 80. oraz 90. na deskach Jarocina pierwsze kroki stawiali między innymi: John Porter, Kombi, Maanam, Kasa Chorych, Dżem, TSA, Republika, Muniek Staszczyk, Dezerter, Perfect oraz Big Cyc. Czy któryś z tegorocznych półfinalistów będzie miał szansę dołączyć w przyszłości do tak zacnego grona? 
 
Z myślą o wszystkich fanach muzyki rockowej, którzy nie będą mogli dotrzeć w sobotę do Jarocina, na oficjalnej stronie Rock Radia (www.rockradio.tuba.pl) zostanie uruchomiony streaming online.
 
Przypominamy, że karnety na tegoroczny Jarocin Festiwal (17-19 lipca) można zakupić za pośrednictwem stron: prestigemjm.com, eBilet.pl, ticketpro.pl oraz eventim.pl na terenie całego kraju, w sieci salonów Empik oraz w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka. Na stronie prestigemjm.com można także nabyć bilety na oficjalne pole namiotowe festiwalu.