Koncert na trzy fortepiany oczaruje nie tylko fanów klasyki!

13 marca 2019

Trio Bel Suono udowodniło już, że tak klasyczny instrument, jakim jest fortepian może mieć wiele muzycznych odcieni, a idealne zgranie trzech klawiatur to już prawdziwy majstersztyk! O wirtuozerii rosyjskich pianistów będzie się można przekonać jesienią tego roku aż trzykrotnie: w Warszawie, Poznaniu i Zabrzu.
 

Bel Suono dało w Krakowie iście wirtuozerski popis. Trzej młodzi pianiści zachwycili biegłością, znajomością trudnego repertuaru i niesamowitą energią. Sam koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej – trio wyszło w wizytowych garniturach i muszkach, w drugiej – w bluzach z kapturem. Trzeba przyznać, że w obydwu odsłonach prezentowali się znakomicie. Repertuar zawierał głównie utwory klasyczne w nowych aranżacjach, tak więc fragmenty wielkich oper czy najznakomitszych utworów muzyki poważnej zabrzmiały zupełnie inaczej niż znamy to z tradycyjnych wykonań – dużo bardziej nowocześnie, a nawet awangardowo! Wśród dwudziestu dwóch utworów, jakie zawierała setlista znalazły się m.in.: „Marsz turecki” Mozarta, „Lot trzmiela” Rimskiego-Korsakowa, „Taniec z  szablami” Chaczaturiana, „Węgierska rapsodia” Liszta, temat z opery „Carmen” Bizeta, „Libertango” Piazzoli, „Zima” i „Wiosna” Vivaldiego, a nawet 5 Symfonia Beethovena. Trio zaprezentowało także słynny kawałek z filmu „Gra o tron” oraz „Bohemian Rhapsody” z repertuaru grupy Queen.

Co pianiści zagrają w tym roku podczas trzech koncertów w Warszawie, Poznaniu i Zabrzu – tego na razie nie wiadomo. Zapewne część repertuaru powtórzy się, być może więcej będzie przedstawionych utworów klasycznych, których artyści mają opanowanych całkiem sporo. Są to to takie hity, jak „Moves Like Jagerr” Maroon 5, „Despacito” Luisa Fonsi oraz genialne przeróbki elektronicznych kawałków „Safari” i „Te Qiero” czy mniej znane „Lonely heart” i „Magapolis”.

 

 

 

 

Okazuje się, że dla każdego z pianistów ważną częścią artystycznego życia stanowią aranże nie tylko znanych utworów klasycznych, ale także współczesnych przebojów muzyki rozrywkowej. W ten sposób chcą przybliżyć zwłaszcza młodym ludziom – swoim rówieśnikom – także klasykę.
Od samego początku każdy z nas starał się robić karierę solową. Występowaliśmy w Europie i Rosji. Dla każdego z nas muzyka klasyczna nie jest jednak wystarczająca. Chcieliśmy czegoś większego: dodać elementy widowiska do muzyki, aby zachęcić ludzi do klasyki – mówił Vasily Opalew, jeden z pianistów tuż przed krakowskim koncertem Bel Suono w lutym. Kirill Gushin – również pianista wspominał, że każdy z nich ma potrzebę grania nie tylko muzyki poważnej: Jest też chyba chęć odnalezienia siebie nie tylko w klasyce, ale jeszcze gdzieś dalej. Oprócz klasyki każdy z nas ma swoje upodobania muzyczne, inny gust. Zawsze chcieliśmy dołączyć do naszej pracy te upodobania, które dotąd pozostawały w sferze hobby; połączyć muzykę klasyczną z rapem, rockiem czy popem. Każdy z nas chciał to robić jeszcze w czasach nauki w konserwatorium.

 

 

 

Zadanie popularyzowania muzyki klasycznej w lżejszy sposób z towarzyszeniem sekcji rytmicznej (gitary basowej, perkusji i klawiszy) wypełniają świetnie, coraz odważniej wplatając w nie światowe hity popowe. Robią więc to, na czym im zależy najbardziej. Nic dziwnego – Bel Suono tworzą młodzi pianiści, którzy oprócz fascynacji klasyką, mają przecież swoje muzyczne upodobania jak ich rówieśnicy. Należy się więc spodziewać, że takich aranżów będzie więcej. Może już na nowej płycie, która zapowiadana jest od kilku tygodni?

Z całą pewnością przed Bel Suono kariera stoi otworem, bo prezentują oni stylistykę, w której znakomicie odnajduje się wielu znanych artystów. Warto ich zobaczyć i posłuchać. Taka okazja nadarzy się już w tym roku i to aż trzykrotnie. Trio fortepianowe Bel Suono wystąpi: 8 listopada w COS Torwar w Warszawie, 9 listopada w Sali Ziemi Poznań Congress Center oraz 10 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Bilety na koncerty można nabywać za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com.