Kompozycje Ennio Morricone na koncercie Il Volo, a film o Maestro w kinach

6 lipca 2022

Il Volo – włoskie trio classical crossover zaśpiewa w Łodzi najpiękniejsze kompozycje Ennio Morricone, a do kin trafia właśnie dokument o życiu i twórczości maestra. Dla fanów włoskiej muzyki i filmu obie pozycje to must have tegorocznego lata!

 


Po twórczość Ennio Morricone sięgają zarówno młodzi twórcy jak trio Il Volo oraz nieco starsi. Tę drugą kategorię reprezentuje reżyser Giuseppe Tornatore – długoletni współpracownik i przyjaciel kompozytora. To on jest reżyserem takich obrazów jak „Cinema Paradiso”, „Baaria”, „Malena”, „Koneser” czy „1900. Człowiek legenda”. Do wszystkich wymienionych filmów muzykę skomponował Ennio Morricone. Po śmierci twórcy przed dwoma laty Giuseppe Tornatore przystąpił do prac nad filmem dokumentalnym o swym przyjacielu pt. „Ennio”.

 


Stworzyłem z nim niemal wszystkie swoje filmy, nie wspominając o dokumentach, reklamach czy innych projektach. W miarę jak pogłębiało się moje zrozumienie jego charakteru jako człowieka i artysty, zastanawiałem się nad tym, co mógłbym o nim nakręcić. Zbudowałem Ennio jako audiowizualną powieść, która opiera się na fragmentach produkcji, zdjęciach i koncertach, wprowadzając widza w niezwykłą karierę jednego z najbardziej uwielbianych muzyków XX wieku – powiedział reżyser przed premierowym pokazem filmu na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2021 roku.


Dokument opowiada historię kompozytora Ennio Morricone w formie osobistego wywiadu, którego Maestro udzielił przyjacielowi Giuseppe Tornatore. Wywiad wzbogacony został komentarzami wielu artystów i reżyserów.  W filmie pojawiają się zatem tacy twórcy jak między innymi: muzycy Bruce Springsteen i Pat Metheny, reżyserzy Quentin Tarantino i Bernardo Bertolucci, kompozytorzy Hans Zimmer i Nicola Piovani. Film „Ennio” jest także próbą pokazania Morricone od innej strony, na przykład jako miłośnika szachów, co ma tajemniczy związek z jego muzyką. Dokument ukazuje, skąd wzięły się pewne pomysły muzyczne, jak na przykład wycie kojota, które było inspiracją dla motywu przewodniego w filmie „Dobry, zły i brzydki”.


Film „Ennio” pokazywany będzie w polskich kinach sieci Cinema City od 6 lipca 2022 roku. A jeśli ktoś interesuje się twórczością Morricone, to nie może go zabraknąć na łódzkim koncercie poświęconym jego pamięci. Il Volo – włoskie trio uwielbiane na całym świecie – przedstawi kompozycje stworzone do takich filmów jak: „Misja”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dobry, zły i brzydki’, “Cinema Paradiso” i wiele innych. Album „Il Volo sings Morricone” powstał rok temu, przy wielkiej pomocy i zrozumieniu rodziny zmarłego kompozytora. Do jednego z utworów jego syn Andrea napisał tekst – specjalnie dla Il Volo. Włoska muzyka, temperament młodych wokalistów i wspaniała atmosfera koncertu sprawią, że wydarzenie to pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników.


Bilety na koncert Il Volo w Atlas Arenie w Łodzi kupić można na www.biletserwis.pl. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM.