23 lutego 2016

Kanadyjska gwiazda hardcore punka D.O.A., jarocińska legenda Ga-Ga/Zielone Żabki oraz thrash/heavy metalowa formacja Hunter to kolejne gwiazdy Jarocin Festiwal 2016! Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Wydarzenie po raz kolejny zorganizuje agencja Prestige MJM we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka.

 

D.O.A.

 

Kanadyjska formacja D.O.A., powstała pod koniec lat 70. Wraz z zespołami Black Flag, The Germs, Negative Trend oraz Middle Class grupa ta uważana jest za fundatorów gatunku hardcore punk. W trakcie niespełna czterdziestoletniej kariery scenicznej, grupa nagrała 18 albumów studyjnych, spośród których ostatni, zatytułowany "Hard Rain Falling", ukazał się w ubiegłym roku. Muzycy z D.O.A. od początku aktywności scenicznej prezentują bezkompromisowe lewicowe poglądy polityczne. Zespół chętnie wypowiada się w kwestiach dotyczących antyglobalizmu, antyrasizmu oraz wolności słowa. Prawdziwą siłą ekipy z Vancouver jest jednak znakomita muzyka. Dwie pierwsze płyty D.O.A., „Something Better Change” oraz „Hardcore 81” znalazły się w piątce najlepszych kanadyjskich albumów punkowych wszech czasów.

 

–  Grupa D.O.A. to prawdziwa legenda, o czym może świadczyć chociażby fakt, że inspiracji ich twórczością nie kryją takie formacje jak: Red Hot Chili Peppers, Green Day, czy The Offspring. Zespół znany jest z niezwykle energetycznych występów na żywo. Jesteśmy przekonani, że ten występ zachwyci wszystkich fanów muzyki punkowej, których w Jarocinie nigdy nie brakowało – zauważa Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM, która po raz drugi zorganizuje festiwal.

 

 

Ga-Ga/Zielone Żabki

 

Kolejna gwiazda Jarocin Festiwal 2016 to Ga-Ga/Zielone Żabki, czyli energetyczne połączenie dwóch legendarnych formacji punkowych, dowodzonych przez Mirosława „Smalca” Maleca. Początkowo muzycy działali pod szyldem "Nieelektryczna Grupa Muzyczna", dając akustyczne koncerty na ulicach Jarocina. W 1988 roku artyści przesłali nagrany przez siebie utwór "Kultura" do organizatorów ówczesnej edycji festiwalu w Jarocinie. Decyzją uczestników imprezy Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce konkursu młodych kapel, a wspomniana piosenka stała się największym hitem zespołu. Muzyka grup Ga-Ga oraz Zielone Żabki przetrwała całe dekady, a ówczesne teksty wciąż zaskakują aktualnością. W 2005 roku „Smalec” podjął decyzję o połączeniu dwóch formacji.

 

Ga- Ga/Zielone Żabki to piękne historie jarocińskie. Któż z nas nie zna kultowej "Kultury" Zielonych Żabek? Smalec czaruje nas już trzecią dekadę, a za chwilę rozpocznie czwartą. Pokolenia wychowują się na muzyce, bez której trudno opowiadać historię polskiej muzyki rockowej. Czekają nas cudowne emocje! – przyznaje Julia Rzepka z jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka.

 

 

Hunter

 

Line-up tegorocznej odsłony festiwalu w Jarocinie zasili również kultowy polski zespół Hunter, grający thrash oraz heavy metal. Grupa powstała w 1985 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Pawła „Draka” Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza „Brooza” Sławińskiego. Do 2013 roku zespół wydał sześć, odmiennych stylistycznie, albumów studyjnych. Ostatnim z nich jest płyta "Imperium", która ujrzała światło dzienne w 2013 roku, debiutując na 1. miejscu zestawienia OLiS. Formacja Hunter była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka, a także wielokrotnie wyróżniona w plebiscytach magazynów branżowych: „Gitara i Bas”, „Teraz Rock” i „Magazyn Gitarzysta”.

 

Przez całe lata zespól Hunter funkcjonował gdzieś poza kręgiem moich zainteresowań. Bardziej wiedziałem, że taki zespół jest gdzieś na Mazurach, niż znałem ich twórczość. Do czasu, gdy zobaczyłem ich przy okazji festiwali w Węgorzewie, czy na Przystanku Woodstock. To było mniej więcej w czasie, gdy dołączył do nich Michał Jelonek. I okazało się, że to nie tylko bardzo ciekawy zespół odświeżający thrashmetalową konwencję i wzbogacający ją o nowe elementy, ale też jeden z najbardziej widowiskowych zespołów na naszej metalowej scenie. Dlatego nie wątpię, że Drak i jego ekipa będą sporą ozdobą Jarocina, która przyciągnie na festiwal rzeszę oddanych fanów Huntera – ocenia Michał Kirmuć z magazynu „Teraz Rock”.

 

 

Jarocin Festiwal 2016 odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca 2016 roku. Trzydniowe karnety na to wydarzenie można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

 

Wcześniej ogłoszeni artyści: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos, Sweet Noise oraz Kobranocka.

 

Galeria