14 stycznia 2019

Zbigniew Preisner – jeden z najwybitniejszych  współczesnych kompozytorów filmowych na świecie, twórca epokowych dzieł do produkcji Krzysztofa Kieślowskiego! czy Agnieszki Holland – specjalnym koncertem będzie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu przyjęli wspaniali muzycy z kraju i zagranicy, m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. Koncert odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży trafią w środę, 16 stycznia.

 

Zbigniew Preisner – wybitna osobowość świata kultury, podziwiany za poruszające kompozycje do filmów, które odniosły międzynarodowy sukces – w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Twórca dał się przekonać, żeby uczcić tę okazję specjalnym koncertem, podczas którego przedstawione zostaną najbardziej spektakularne kompozycje filmowe oraz nagrania płytowe z ostatnich czterech dekad. Z pewnością nie zabraknie utworów z takich produkcji jak: „Podwójne życie Weroniki”, „Europa, Europa”, „Tajemniczy ogród”, „Dekalog”, trylogia „Trzy kolory: Niebieski. Biały. Czerwony”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Skaza” i jeszcze wielu innych. Wśród niefilmowych kompozycji, na koncercie będzie można usłyszeć także fragmenty z albumów „Requiem dla mojego przyjaciela”, „Silence, Night and Dreams” czy „2016 Dokąd?”.

 

 

– Od końca lat 70-tych wykonuję najpiękniejszy zawód świata, zrozumiały wszędzie, który nie potrzebuje tłumacza. Miałem w życiu ogromne szczęście; najpierw poznałem Piotra Skrzyneckiego i występowałem w jego Piwnicy pod Baranami, tam znalazł mnie Krzysztof Kieślowski i przez 9 lat napisałem muzykę do jego 17 filmów. Te filmy głównie wypromowały moją muzykę. A potem koncerty, filmy i tak minęło 40 lat. Nie tak dawno przeczytałem o sobie w internecie „młody utalentowany kompozytor” – hahaha, a tymczasem 40 lat minęło jak jeden dzień. Do zobaczenia i usłyszenia w TAURON Arenie 5 października – mówi Zbigniew Preisner.

 

Do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu Zbigniew Preisner zaprosił najwybitniejszych muzyków, podziwianych w kraju i zagranicą oraz współpracujących z kompozytorem od wielu lat. Jego utwory wykonają: Lisa Gerrard – australijska wokalistka i kompozytorka, zdobywczyni Złotych Globów i nominowana do Oscara za muzykę do filmu „Gladiator”, Teresa Salgueiro – portugalska sopranistka, śpiewająca u boku m.in. Jose Carrerasa, Edyta Krzemień – aktorka teatralno-filmowa i wokalistka o niezwykłym głosie, biorąca udział w wielu projektach muzycznych Preisnera. Na scenie artystom będzie towarzyszyć jedna z najlepszych europejskich orkiestr – Sinfonia Varsovia oraz zespół wokalny Cracow Singers, dla którego naturalne jest mierzenie się z najtrudniejszymi utworami wybitnych kompozytorów. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. Aktorowi powierzono rolę narratora wieczoru.

 

 

Zbigniew Preisner, mimo że nigdy nie skończył szkoły muzycznej, już w liceum tworzył pierwsze kompozycje. Przez 40 lat swej pracy artystycznej współpracował z wieloma uznanymi na całym świecie twórcami filmowymi. Należał do nich m.in.: Krzysztof Kieślowski. Ich wielka przyjaźń pozwoliła na wspólną realizację wybitnych dzieł polskiej filmografii, w której muzyka zawsze jest osobnym bohaterem – zapadająca głęboko w pamięć niemal od pierwszych taktów  poruszająca i nigdy nie pozostawiająca słuchacza obojętnym. Kompozytor doskonale porozumiał się także z Agnieszką Holland, tworząc muzykę do kilku jej filmów. W kinie światowym znany jest ze współpracy z takimi reżyserami, jak: John Irving, Luis Malle, Luis Mandoki, Thomas Vinterberg czy Hektor Babenco. Na swoim koncie Zbigniew Preisner ma w sumie niemal 100 kompozycji do filmów. Jest także członkiem Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. W 1994 roku zdobył Cesara za muzykę do filmu „Trzy kolory. Czerwony”. Statuetkę otrzymał też w 1995 roku za kompozycję do filmu Jeana Beckera „Elisa”. W 1997 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za „Wyspę przy ulicy Ptasiej”. Trzykrotnie (w 1991, 1992, 1993) został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Kilka razy był nominowany do Złotego Globu. Dzisiaj stawia się go w jednym rzędzie z takimi osobistościami, jak Ennio Morricone, czy Hans Zimmer – największymi obecnie kompozytorami muzyki filmowej na świecie. Potwierdza to Lisa Gerrard: – Nie wiem, czy jest ktoś, do kogo mogłabym porównać Zbigniewa, a współpracowałam naprawdę w wielkimi kompozytorami. Myślę, że jego talent i poczucie harmonii mogę porównać tylko do jednej postaci – Ennio Morricone.

 

W czasie jubileuszowego występu Zbigniewa Preisnera zaprezentowany zostanie przekrój utworów z niezwykle bogatego dorobku kompozytora. 
– Koncert będzie obfitował także w wiele zaskakujących momentów. Nie zamierzamy jednak wszystkiego zdradzać. Niech publiczność, która przybędzie 5 października do TAURON Areny Kraków sama przekona się o wyjątkowości tego wydarzenia. Zbigniew Preisner jest cenionym twórcą, czego dowodem są wyprzedane koncerty na całym świecie, m.in. w Paryżu, Szanghaju, Atenach czy Hajfie. Kompozytor należy też do niewielu polskich artystów, który wypełnia areny świata. Tym bardziej więc koncert z okazji jubileuszu – jak najbardziej mu się należy. Bardzo cieszę się, że będziemy mieć zaszczyt jego organizowania – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

 

Jubileuszowy koncert zatytułowany Preisner's Music odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży trafią w środę, 16 stycznia o godz. 10:00. Będzie je można nabyć za pośrednictwem www.prestigemjm.com. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM. 

 

Galeria