17 października 2018

Josh Groban przez całą karierę wielokrotnie występował z innymi artystami. Jednym z jego najważniejszych etapów scenicznego życia była jednak współpraca z Placido Domingo i adaptacja twórczości Jana Pawła II. Wierszami wielkiego Polaka był zachwycony!

 

Plácido Domingo, jeden z najsłynniejszych tenorów na świecie, w 2008 roku wydał album „Amore Infinito” z utworami skomponowanymi do poezji Karola Wojtyły. Sam artysta mówił przy okazji premiery płyty, że to jedno z najważniejszych osiągnięć w jego karierze. Wielki tenor zaśpiewał w duetach z Andreą Bocellim, Joshem Grobanem, Katherine Jenkins, Vanessą Williams i swoim synem – Placido Domingo juniorem. – To nagranie powstało z wielkiego szacunku i czci, jaką darzę papieża Jana Pawła II. Pamiętam, jak byłem pytany przez meksykańską prasę w dniu, w którym Wojtyła został wybrany na to stanowisko, co myślę o polskim papieżu. I odpowiadałem im, jeszcze bez świadomości, że to początek końca komunizmu. Papież był równoległą siłą wraz z przywódcą ruchu oporu Lechem Wałęsą w walce przeciwko biedzie i niesprawiedliwości. Był najwspanialszą ludzką istotą, jaką kiedykolwiek poznałem – mówi Placido Domingo w wideo o kulisach powstawania płyty „Amore Infinito”.

Jedną z najpiękniejszych kompozycji na tym albumie jest utwór „La tua semplicitŕ” w duecie z Joshem Grobanem. Co wierszu Karola Wojtyły powiedzieli główni zainteresowani?
– W Jego wierszach jest niesamowita głębia, w których musimy znaleźć Jego przesłania o miłości – komentuje Placido Domingo. Josh Groban dodaje: Myślę, że nie ma lepszego sposobu niż muzyka, żeby wyrazić ludzką stronę Jego poezji, to co chciał przez nią przekazać i to, co głosił. Bo ludzie pamiętają Jego wystąpienia. Osobiście byłem zachwycony, kiedy dowiedziałem się, że te wiersze istnieją. Połączenie ich z muzyką rzuca światło na ten ludzki aspekt, który jest doceniany przez wielu niezależnie od pochodzenia. To piękny projekt – mówi Josh Groban o pracy nad wierszami Jana Pawła II.

 

 

– Pamiętam koncert Placido Domingo, który mieliśmy przyjemność zorganizować w Poznaniu. Wtedy też na konferencji prasowej na Ostrowie Tumskim w pełnych słowach uznania wielki tenor wyrażał się na temat wierszy Jana Pawła II – komentuje Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

 

– Koncert Placido Domingo w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich był frekwencyjnym sukcesem, ale po sprzedaży biletów w tym roku przed koncertem Josha Grobana widzimy, że fani wybitnego tenora pokochali także twórczość Amerykanina, który już w grudniu wystąpi w Krakowie – dodaje Mateusz Pawlicki z agencji Prestige MJM

 

Artysta odwiedzi Polskę w ramach trasy „Josh Groban Bridges Tour”. Wystąpi 18 grudnia w TAURON Arenie Kraków. Bilety można nabywać poprzez stronę: prestigemjm.com