16 maja 2017

„Jezioro Łabędzie” to absolutny hit nieprzerwanie od… 1877 roku! Przepiękna historia miłości osadzona w bajkowej scenerii od lat inspiruje i zachwyca. Ale o czym w szczegółach jest ten największy z baletowych klasyków? Kim są jego bohaterowie? Jak kończy się ta opowieść? Na te pytania znają odpowiedź jedynie nieliczni. Swoją wiedzę będzie można pogłębić w czasie nadchodzącej trasy wybitnego The Royal Moscow Ballet w Polsce. „Jezioro Łabędzie” zostanie wystawione jesienią w Gdyni, Poznaniu, Zabrzu, Krakowie i Warszawie.

 

„Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, to tytuł, który zna chyba każdy człowiek na świecie, niezależnie od tego, czy lubi muzykę klasyczną lub balet, czy nie. Jest to jeden z takich motywów tanecznych i muzycznych, który jest absolutną klasyką. Nawet jeśli ktoś nie był na spektaklu, to i tak z pewnością kojarzy główny motyw muzyczny. Teoretycznie więc, wszyscy potrafią rozpoznać „Jezioro Łabędzie”. Ale co ponadto? Ile osób zna historię, jaką niesie balet? Co łączy głównych bohaterów? Jak kończy się spektakl? Odpowiedzi na te pytania zna już niewielu.

 

„Jezioro Łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę napisał Piotr Czajkowski, z kolei Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer napisali libretto. Należy też pamiętać, kto stworzył choreografię, która okazała się być przebojem aż do dziś. Byli to Marius Petipa i Lew Iwanow. Za scenografię natomiast odpowiadali Iwan Andriejew, Michaił Boczarow i Heinrich Levgot. Prapremiera legendarnego „Jeziora Łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj 4 marca 1877 roku.

 

 

Historia opowiada o miłości pomiędzy Odettą, a Zygfrydem. Książę Zygfryd, po tym, jak obiecał matce wybrać sobie żonę na balu, następnego dnia zostaje zwabiony przez Złego Ducha pod postacią Puchacza nad jezioro. Tam Książę spotyka Odettę – dziewczynę, zaklętą przez Złego Ducha w Łabędzia i zakochuje się w niej bez pamięci. Jeżeli ktoś poprzysięgnie Odettcie prawdziwą miłość, czary Złego Ducha, które na nią zostały rzucone, znikną, a ona i towarzyszące jej inne zaklęte w łabędzie  dziewczęta, powrócą na zawsze do ludzkiej postaci. Książę, prawdziwie zauroczony i zafascynowany urodą Odetty, przysięga jej miłość na całe życie. Nadchodzi jednak kolejny dzień, a wraz z nim bal. Przybyłe na bal księżniczki – węgierska, hiszpańska, neapolitańska, rosyjska i polska – są mu jednak obojętne, gdyż nadal nie może zapomnieć o pięknej Odettcie. Na balu nagle pojawiają się niezapowiedziani goście, a są to Czarnoksiężnik Rotbart i jego córka Odylia, która do złudzenia przypomina ukochaną Zygfryda – Odettę. Czary sprawiają, że Zygfryd deklaruje swą miłość Odylii. Odetta natomiast, zostaje skazana na wieczne cierpienie pod postacią łabędzia. Kiedy Książę odkrywa, co takiego zrobił i jak los potrafi być okrutny, natychmiast biegnie nad jezioro. Chce wytłumaczyć Odettcie, że jego uczucia pozostały wobec niej niezmienione. Nad jeziorem Zły Duch już cieszy się ze swojej wygranej: ze zwycięstwa zła nad dobrem. Zgromadzone dziewczęta czekają na Odettę, która wkrótce się pojawia. Dziewczyna jest zdruzgotana i gotowa na najczarniejszy scenariusz. Zły Duch doskonale zdaje sobie sprawę, że źródłem życia i siły jest dla dziewcząt ich ludzka postać. Zbiera je więc wszystkie razem i ponownie przemienia w łabędzie. Nagle pojawia się Zygfryd, który z przerażeniem stwierdza, że jego ukochana jest na wpół żywa. Książę przeprasza ją i zapewnia o swojej miłości i tymi słowami – szczerymi i pełnymi miłości – przywraca Odettę do życia. Oboje próbują wspólnie walczyć ze Złym Duchem i losem, który ich spotkał. Niestety, nadchodzi moment, w którym Odetta zdaje sobie sprawę, że tylko śmierć uwolni ją od zła i pozwoli połączyć się z Zygfrydem. Rzuca się na skały, a Zygfryd podąża za nią. Dziewczęta wzburzone ich śmiercią topią swojego prześladowcę i odlatują. Zły Duch powraca do życia i sięga po kolejne ofiary…

 

Dzięki swojej uniwersalności i pięknu „Jezioro Łabędzie” od lat jest najchętniej oglądanym widowiskiem na świecie. Jest to sztuka adaptowana i opisywana w nowoczesnych formach artystycznych. Temat spektaklu pojawił się np. w: Jak być kochaną, Billy Elliot, Princess Tutu, Ludzie Boga, Scoop – Gorący temat, Pożegnalny walc, Nigdy nie mów żegnaj,  Anna Karenina oraz w Harrym Potterze.

 

 

Najlepszą okazją, by przekonać się o pięknie i magii klasycznego spektaklu, będzie wizyta na jednym ze spektakli The Royal Moscow Ballet w Polsce. Artyści przyjadą wraz z „Jeziorem Łabędzim” w tym roku do: Gdyni (26 listopada), Poznania (27 listopada), Zabrza (28 listopada), Krakowa (29 listopada) i Warszawy (30 listopada).

Bilety można nabywać poprzez strony: www.bilety.prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całej Polsce. Koncert organizowany jest przez agencję Prestige MJM.

 

Galeria