Jarocin w nowym miejscu i wydaniu! Znamy już pierwszych artystów!

27 marca 2015
Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors i Curly Heads to pierwsze gwiazdy Jarocin Festiwal 2015, który w tym roku odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca. Jarocińską imprezę poprzedzą Rytmy Młodych, do których eliminacje przeprowadzone zostaną w pięciu miastach w Polsce. To nowość i olbrzymia zmiana w stosunku do lat poprzednich. Dzięki temu festiwal w Jarocinie ponownie powinien stać się prawdziwą szansą dla młodych wykonawców. Tegoroczna impreza zostanie przygotowana w nowym miejscu. Dzięki temu ma zyskać rozmach organizacyjny. 
 
W tym roku Jarocin Festiwal będzie organizowany przez agencję Prestige MJM, która w tym zakresie współpracować będzie z samorządem jarocińskim oraz Spichlerzem Polskiego Rocka. Partnerem imprezy zostało Rock Radio. 
 
Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią w Jarocinie. Wiadomo, że koncert z okazji 30-lecia zagra grupa Voo Voo. Zespół wykona największe utwory, które powstały w trakcie jego działalności. Ważnym punktem występu będą pozycje z najnowszej płyty "Dobry wieczór". W związku ze szczególną okazją na scenie pojawią się także specjalni goście. Jednym z nich będzie Alim Quasimov, który jest uważany za mistrza mugham, klasycznej muzyki Azerbejdżanu. Pieśń "Gdybym", którą zespół zawarł na najnowszej płycie powstała właśnie przy udziale Quasimova i jego córki Fargany. To prawdziwa "perła" najnowszej produkcji Voo Voo. Pochodzący z Azerbejdżanu muzyk nie będzie jednak jedynym gościem. W Jarocinie utwory z legendarnym polskim zespołem będą wykonywać także: Lech Janerka oraz Dawid Podsiadło.
 
Poza tym, na scenie pojawią się takie zespoły jak: Big Cyc, Tymon & Transistors, Curly Heads (laureat Jarocin Festiwal 2012) i Lao Che. 
 
Pretekstem do występu grupy Big Cyc będzie album "Zadzwońcie po milicję", który został wydany z okazji 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego. Na płycie znalazło się 11 utworów należących do niezależnych i nieistniejących już kapel podziemia alternatywnego z przełomu lat 1982-89. To właśnie te nagrania będą jednym z głównych punktów występu zespołu w Jarocinie. Nie zabraknie jednak także największych hitów z innych okresów działalności grupy. 
 

 
Właśnie sobie uświadomiłem, że dokładnie 30 lat temu zostałem laureatem Jarocina wraz z zespołem Rokosz. Rok wcześniej występowałem tam na dużej scenie. Trzy dekady to szmat czasu. Ten festiwal przez całe moje muzyczne życie gdzieś się przewijał w różny sposób. W tym roku znowu wystąpimy i to będzie wielki powrót do macierzy – zauważył lider zespołu Big Cyc, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak.  
 
Warto podkreślić, że w tym roku Jarocin Festiwal odbędzie się w nowym miejscu. – Tereny zostały już wydzierżawione. Dzięki temu będziemy mogli postawić dwie sceny oferując bogatszy program artystyczny. Stworzymy też lepsze zaplecze dla uczestników festiwalu – podkreślił Janusz Stefański z Prestige MJM.  
 
Festiwal czeka w tym roku wiele zmian. Jedna z bardziej istotnych będzie dotyczyć Jarocińskich Rytmów Młodych, które są szansą na zaistnienie dla mniej znanych wykonawców. Przegląd zespołów zostanie zorganizowany na zdecydowanie większą skalę niż to miało miejsce w latach poprzednich. Wszystko potrwa kilka miesięcy.  
 
W ostatnich latach konkurs był marginalizowany. Młodzi artyści byli dodatkiem do występów legend, a zawsze w Jarocinie proporcje były odwrócone. To było miejsce debiutów, gdzie zespoły mogły się pokazać. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że czasy się zmieniły i dziś możliwości na zaistnienie jest znacznie więcej. My chcemy jednak, żeby ci młodzi mieli kontakt z zespołami, które przyjeżdżają do nas jako gwiazdy. Przeprowadzone badania pokazują, że uczestnicy festiwalu uważają Jarocińskie Rytmy Młodych za bardzo ważny punkt imprezy – wyjaśnił Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. 
 
Tegoroczne Jarocińskie Rytmy Młodych zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy potrwa od 1 do 15 kwietnia. W tym czasie wykonawcy będą mogli nadsyłać nagrania. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do eliminacji regionalnych. Drugą częścią przeglądu będą przesłuchania w formie koncertów w pięciu miastach w Polsce: Rudzie Śląskiej, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Goleniowie. Odbędą się one na przełomie kwietnia i maja. Na każde miasto będzie przypadać 12 zespołów. Z każdej eliminacji regionalnej zostanie wyłoniona trójka półfinalistów, którzy wystąpią w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Ośmiu najlepszych z tego etapu zagra później na dużej scenie podczas festiwalu. Organizatorzy przyznają także trzy dzikie karty. 
 
Mocno zaangażujemy się w promocję Jarocińskich Rytmów Młodych. To zawsze był bowiem wyróżnik tego festiwalu – podsumował Mikołaj Lizut, dyrektor programowy Rock Radia. 
 
Jarocin 2015 ma żyć muzyką także za sprawą imprez festiwalowych. W związku z tym odbędzie się bardzo wiele spotkań z artystami, którzy będą gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu, czy też z autorami i bohaterami książek. W tym przypadku ważną rolę odegra Spichlerz Polskiego Rocka.
 
 
 
To będzie miejsce spotkań fanów z ludźmi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia na temat Jarocina, jego tradycji i tego co będzie z nim związane obecnie – zapewnił Marek Kurzawa z Prestige MJM. 
 
Spichlerz Polskiego Rocka to jedyne takie miejsce, gdzie można zapoznać się z ponad 50-letnią historią muzyki rockowej w Polsce i zobaczyć dlaczego tak ważną rolę odegrał w tym wszystkim właśnie Jarocin i jak nasz festiwal oddziaływał na polską rzeczywistość – dodał Sebastian Pluta, dyrektor muzeum w Jarocinie.
 
Karnety na tegoroczny festiwal trafią do sprzedaży 1 kwietnia o godzinie 10:00. Do końca kwietnia będzie je można nabywać za 140 zł. Później ich cena wzrośnie do 170 zł. Sprzedaż będzie prowadzona za pośrednictwem stron: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, Ticketpro.pl, Eventim.pl i w salonach EMPIK na terenie całego kraju.