20 czerwca 2016

Molly Malone`s czyli zespół prezentujący punk-rockowe szanty; Offensywa, – grupa grająca melodyjny punk rock; Roots Rockets, czyli trochę brzmień reggae oraz Radio Bagdad, czyli rockowe trio z Gdańska to kolejni wykonawcy, których zobaczymy podczas tegorocznej edycji festiwalu w Jarocinie. Wszyscy wystąpią w tak zwanej Scenie Namiot.


Molly Malone`s to folk-punkowy zespół z Giżycka na Mazurach doskonale łączący elementy folku celtyckiego z punk rockiem. Idea zespołu narodziła się w głowach Jarka „Kwiatka” Kwiatkowskiego oraz Bartka „Konia” Biwejnisa, którzy po doświadczeniach w punk rockowych formacjach oraz szantowych kapelach postanowili irlandzkie melodie grane na akordeonie i skrzypcach wkomponować w punk rockowe utwory.


Podstawowy skład zespołu punk rockowego uzupełniają instrumenty tradycyjne dla celtyckiej muzyki ludowej, co tworzy doskonałą muzyczną mieszankę. Teksty w języku polskim pisane przez przyjaciół zespołu są charakterystycznym elementem w twórczości Molly Malone's. Zespół koncertuje od stycznia 2010 roku i od początku doskonale sprawdza się zarówno na koncertach w pubach i tawernach, jak i na dużych scenach plenerowych festiwali. Jako jedyny zespół w Polsce grający na profesjonalnym poziomie ten tak popularny na świecie gatunek muzyczny, supportowali na koncertach w naszym kraju takie gwiazdy gatunku jak: Dropkick Murphys oraz Street Dogs z USA, a także kanadyjskie The Dreadnoughts czy The Real McKenzies.

 


Kolejny wykonawca, który zaprezentuje się w Scenie Namiot to Offensywa – młody, szczeciński zespół, grający melodyjny punk rock. Kapela powstała w 2006 roku, pod szyldem No Future. Aktualnie, od początku 2012 roku, występuje pod nową nazwą Offensywa.


Największe sukcesy zespołu to: koncert na Dużej Scenie XIX Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (2013), występ na scenie Pokojowej Wioski Kryszny podczas XX Przystanku Woodstock (2012, 2014), koncert na Woodstock Ukraine (2014), support zespołu Rise Against w Klubie Progresja (2015), zwycięstwo w krajowych eliminacjach do Przystanku Woodstock (2013), półfinał 6. edycji telewizyjnego talent show „Must Be The Music – Tylko muzyka” w TV POLSAT i setki koncertów w całym kraju.

 

W sierpniu 2012 roku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany „Jest jak jest”, który zawiera 13 autorskich kompozycji, utrzymanych w stylistyce melodyjnego punk rocka. Wszystkie autorskie teksty są pisane w języku polskim, co zdecydowanie wyróżnia młody band na krajowym podwórku, gdzie w nurcie neo punkowym dominuje przekaz anglojęzyczny. W lutym 2015 roku na rynku muzycznym pojawił się drugi album długogrający zespołu, zatytułowany "Zwycięstwa smak". Bez wątpienia jest to album, na którym każdy, nawet najbardziej wybredny słuchacz, znajdzie coś dla siebie – od energetycznych czadów, przez post beatlesowskie, melodyjne piosenki, na nieco lżejszej i skłaniającej do autoanalizy balladzie kończąc.

 

 

Radio Bagdad, to kolejny zespół, który wystąpi w ramach festiwalowej Sceny Namiot. Powstał na początku 2004 roku z inicjatywy Konrada Siedleckiego -sielaka (voc, git), który ogłoszeniem w Anonsach pozyskał do współpracy Krzysztofa Lewandowskiego – Dzika (bas, voc). Pierwsze próby i pomysły na wspólne utwory pojawiły się jeszcze przed obraniem ostatecznej nazwy zespołu. Przez kilka pierwszych miesięcy za perkusją zasiadali kolejno: Bartosz Marchlewski i Piotr Pastuszak, lecz dopiero pojawienie się Roberta Kiesza (Majonesa) ostatecznie skonsolidowało grupę. Zrodził się zespół grający żywą, melodyjną muzykę rockową przywiązujący dużą wagę do warstwy tekstowej –Radio Bagdad.


W latach 2004 -2009 trio bardzo intensywnie pracowało nad materiałem oraz koncertowało po całej Polsce. Ukazały się pierwsze nagrania, wydawane własnym sumptem: "Demo 2005", "Demo 2006", później wydano oficjalne płyty: "Słodkie koktajle Mołotowa" (2007) i "Kupując czerń" (2009). Do każdej z płyt ukazały się po trzy single radiowe oraz teledyski do ośmiu piosenek.


Z końcem 2009 r. za bębnami zasiadł Przemysław Kędzierski (Przemo), w tym składzie powstał kolejny album "W poczekalni" (2014). Muzyka zawarta na płycie to nowe oblicze zespołu – do motorycznej sekcji rytmicznej, szatkowanej przenikliwą gitarą, dołączyły instrumenty klawiszowe, które poszerzyły spektrum brzmienia grupy.
W styczniu 2015 roku powstał projekt nagrania czwartej płyty – akustycznego koncertu w radiowej Trójce połączonego ze składanką największych przebojów Radia Bagdad. Na czas przygotowań do koncertu zespół powiększył skład o klawiszowca Romana Wróblewskiego i gitarzystę Kubę Szwarca. Jako kwintet 17 maja 2015 roku zarejestrowali koncert w studiu im Agnieszki Osieckiej w Trójce.


Zespół Radio Bagdad występował do tej pory na największych festiwalach w Polsce, m.in.: Przystanek Woodstock (2008), Union of Rock w Węgorzewie (2006, 2007, 2008), Open'er Festiwal (2008), Jarocin Festiwal (2006), Hunterfest w Szczytnie (2006). Na koncie zespołu jest też kilka koncertów radiowych.

 

 

I w końcu Roots Rockets, czyli  formacja założona w 2010 roku w Andrychowie. Zespół jest finalistą IX edycji programu „Must Be The Music” gdzie prezentując własne kompozycje zyskał uznanie jury oraz publiczności. Roots Rockets ma na koncie dwie płyty: debiutancką „Rrewolucje” wydaną w 2013 roku, za którą zespół otrzymał tytuł Debiutu Roots’owego Roku przyznany przez czasopismo „Free Colours” oraz krążek "Marsala 2.0.1.5”, który ukazał się w kwietniu 2015 roku. Grupa zagrała ponad 300 koncertów w Polsce (między innymi wspierając Kamila Bednarka) oraz za granicą. Występowali na największych polskich festiwalach, takich jak: Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Reggae Nad Wartą, czy Winter Reggae w Gliwicach. W Jarocinie ich jeszcze nie było. W tym roku zatem nadrabiają tę zaległość.


– Molly Malone`s, Offensywa, Roots Rockets oraz Radio Bagdad to czterej pierwsi wykonawcy, którzy wystąpią w ramach Sceny Namiot. Kolejnych ogłosimy jeszcze w tym tygodniu – zapowiada Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka będzie w tym roku organizatorem festiwalu w Jarocinie.

 

 

Warto przypomnieć, że tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Bilety na to wydarzenie można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.


Dotychczas ogłoszeni artyści Sceny Głównej to: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, D.O.A., TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Acid Drinkers, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos, Sweet Noise, Kobranocka, Hunter, Scream Maker oraz Ga-Ga/Zielone Żabki, Red Electrick, Drivealone i Katarzyna Nosowska (w projekcie Nowsza Aleksandria) oraz Bluee Deep Shorts.