12 lipca 2017

Wieża Eiffel`a, Statua Wolności, Watykan, Sydney Harbour Bridge, Piramidy Egipskie, stadion piłkarski w Mediolanie – w tych niezwykłych miejscach śpiewał do tej pory Andrea Bocelli. Niebawem dołączy do nich Szczecin! Światowej sławy tenor wystąpi na Wałach Chrobrego 5 sierpnia podczas The Tall Ships Races 2017. Koncert zorganizuje agencja Prestige MJM.

 

Andrea Bocelli jest śpiewakiem na światową skalę, a  miejsca oraz okoliczności, w jakich decyduje się koncertować, są zawsze na najwyższym poziomie. W czasie występów oczarowuje publiczność imponującą skalą głosu i wyjątkową osobowością. W latach 1995-2016 tenor wystąpił na żywo ponad 400 razy, dając średnio zaledwie kilkanaście koncertów rocznie. Każde wykonanie artysty przed publicznością na żywo to niezwykle prestiżowe wydarzenie muzyczne. Z całą pewnością tak też będzie w Szczecinie!

 

Na długiej liście prestiżowych koncertów Andrei Bocellego, znajdziemy m.in. występ w Watykanie, gdzie wykonał hymn na cześć nadejścia nowego, 2000 roku.
Ostatnie miesiące XX wieku obrodziły w podróże do niezwykłych miejsc na świecie. Bocelli, jako pierwszy artysta, wystąpił u stóp Statuy Wolności. Koncert w amerykańskim Liberty State Park w Jersey w Stanach Zjednoczonych był dla niego bardzo istotny. Miesiąc po śmierci ojca Andrea Bocelli zdecydował się na szczególny występ w przestrzeni amerykańskiego Liberty State Park, w pobliżu słynnej Statuy Wolności. Tenor zadedykował zmarłemu rodzicowi kompozycję „Sogno”. Ponadto, w tym szczególnym koncercie udział wzięła również Sarah Brightman, która zaśpiewała w duecie z Bocellim wzruszający utwór „Con Te Partiro (Time to Say Goodbye)”. Równie imponującą koncertową pinezką na mapie świata jest, owiana światową sławą, wieża Eiffel`a. Z kolei na Euro 2000 artysta wystąpił z oficjalnym koncertem w porcie w Rotterdamie. Należy pamiętać o niezwykłym występie dla dziesiątków tysięcy osób, które zgromadziły się na moście Sydney Harbour Bridge. Chyba każdy zna obiekt, który przypomina ogromny żaglowiec – Sydney Opera House, malowniczo osadzony tuż nad wodą, robi niezapomniane wrażenie i to właśnie tam Andrea Bocelli spektakularnym koncertem zakończył swoje tournée po Australii.

 


W 2001 roku po zamachu terrorystycznym z 11 września, Rudolph Giuliani, ówczesny burmistrz Nowego Jorku, poprosił tenora o bardzo wzniosły i poruszający gest – wykonanie „Ave Maria” podczas nabożeństwa, które odprawiono po katastrofie.


Tenor polubił chyba także starożytne areny, ponieważ kolejnym miejscem na jego liście niezwykłych lokalizacji, okazały się Piramidy Egipskie! To właśnie w takim otoczeniu Bocelli zaśpiewał w 2003 roku. Równie spektakularną miejscówką była Odeon Heroda Attyka w Grecji – antyczny amfiteatr, uważany za największy i najwspanialszy ze starożytnych odeonów na świecie.


Śpiewak jest wielką i prestiżową postacią, dlatego też jego pojawienie się zawsze zwiastuje najwyższy poziom i sławę wydarzenia. Występował m.in. przy okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, czy na nowojorskiej paradzie z okazji Dnia Dziękczynienia, a nawet w trakcie 71. ceremonii wręczenia Oscarów w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych w 1999 roku. Andrea Bocelli wykonał w duecie z Celine Dion, nominowaną do Oscara piosenkę „The Prayer”, pochodzącą z filmu „Magiczny miecz – Legenda Camelotu”. Choć utwór zdobył wcześniej statuetkę Golden Globe w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna”, kompozycja nie została nagrodzona przez  Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Występ Bocellego zdobył jednak szerokie uznanie publiczności, na zawsze podbijając serca fanów na całym świecie.
Andrea Bocelli obraca się w najznakomitszym gronie i występuje w najbardziej spektakularnych miejscach świata, jednak sława nie odebrała mu tego, co w człowieku najważniejsze: dobrego serca, czego przykładem może być wzięcie udziału w charytatywnym przedsięwzięciu, jakim był występ na Live 8 w Paryżu.

 

 

Do występów, które okazały się najbardziej istotnymi w historii Andrei Bocellego, należy też kilka innych wydarzeń. Warto im się przyjrzeć, ponieważ bezpowrotnie odmieniły historię włoskiego tenora. Z niewidomego chłopaka w Toskanii przeobraził się w śpiewaka uwielbianego przez cały świat.


Niezwykle istotna okazała się europejska trasa koncertowa Zucchero w 1993 roku. W ramach tournée rodaka, Andrea Bocelli wykonał na żywo utwór „Miserere” wraz z legendarnym tenorem Luciano Pavarottim. Artysta otrzymał również możliwość zaprezentowania się przed publicznością w arii Puccini'ego „Nessun Dorma”, pochodzącej z nieukończonej opery w trzech aktach, zatytułowanej „Turandot”. Występy te udowodniły krytykom oraz szerokiej publiczności niekwestionowany talent artysty w wykonywaniu największych i najważniejszych arii operowych świata. Kolejnym, z istotnych dla jego kariery występów, był Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo w 1994 roku. W trakcie 43. edycji jednego z najstarszych europejskich festiwali piosenki, odbywającego się corocznie od 1951 we włoskim San Remo, Andrea Bocelli otrzymał najwyższą ocenę, jaką kiedykolwiek odnotowano w przypadku tego wydarzenia dla kategorii nowych talentów. Wokalista wykonał wówczas utwór  „Il Mare Calmo della Sera”, który znalazł się później na debiutanckim singlu Bocellego oraz trafił do kanonu najbardziej rozpoznawalnych kompozycji tenora.


Koncert w Central Parku, odbył się 15 września 2011 w Nowym Jorku, gdzie Andrea Bocelli wystąpił przy akompaniamencie Filharmonii Nowojorskiej oraz wielu znakomitych gości, wśród których znalazła się m.in. piosenkarka Celine Dion. Koncert został zarejestrowany oraz wydany na płycie „Concerto: One Night in Central Park”, zdobywając czwarte miejsce na prestiżowej liście Billboard 200.

 


Jak wiadomo, Andrea Bocelli to Włoch z krwi i kości, dlatego też nie mogło zabraknąć na jego liście wydarzeń związanych z piłką nożną. Zaledwie w zeszłym roku dwukrotnie wystąpił przed rozgrywkami Premier League  Zaprezentował się przed meczem Leicester City – Everton na początku maja 2016 roku w Anglii, co było dla niego bardzo emocjonujące. Zaśpiewał dla ponad 30-tysięcznej publiczności, spełniając tym samym wcześniejszą obietnicę daną włoskiemu trenerowi Claudio Ranieriemu. Artysta zadeklarował wówczas, że jeśli Leicester City sięgnie po mistrzostwo, to on zdecyduje się zaśpiewać na King Power Stadium. Tenor skradł tego dnia serca milionów kibiców, brawurowo wykonując utwór „Nessun Dorma”. Jednak prawdziwym wyzwaniem okazał się występ w Mediolanie przed finałem Ligi Mistrzów we Włoszech w 2016 roku, gdzie Andrea zaśpiewał hymn Ligi Mistrzów podczas uroczystej ceremonii otwarcia. Zmierzyły się wówczas dwa kluby z Madrytu – Real i Atletico. Pierwszy raz w historii finał LM został poprzedzony ceremonią otwarcia oraz koncertem wielkich gwiazd estrady. Gala była transmitowana przez stacje telewizyjne i radiowe w 220 krajach.

 

Andrea Bocelli wystąpi w Polsce już 5 sierpnia 2017 roku na finale regat Tall Ships Races 2017 w Szczecinie. Będzie to prawdopodobnie będzie jeden z największych koncertów w historii muzyki w Polsce. Bez wątpienia też będzie miał niezapomniany klimat. Artysta zaśpiewa bowiem na tle największych żaglowców świata.
– Wstęp na koncert poza strefą miejsc siedzących będzie bezpłatny. Liczymy więc, że wielu uczestników The Tall Ships Races oraz mieszkańców Szczecina zechce skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która zorganizuje koncert. 

Galeria