7 maja 2013

Zespół IRA, który właśnie wydał swój 10 studyjny album, wystąpi jako support przed koncertem Bon Jovi. Koncert odbędzie się 19 czerwca na stadionie PGE ARENA w Gdańsku. Amerykanie z grupy Bon Jovi wybrali spośród kilkunastu propozycji właśnie zespół IRA, który w przeszłości supoortował już grupę Aerosmith. 

Zespół IRA pochodzi z Radomia. Zadebiutował na polskiej scenie muzycznej w 1988 roku podczas festiwalu w Opolu. Rok później trafiła do sklepów pierwsza płyta grupy. Jak na razie IRA ma na koncie dziesięć albumów studyjnych. – To jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. Ta propozycja supportu została uznana przez management Bon Jovi jako zdecydowanie najlepsze rozwiązanie – mówi Janusz Stefański z agencji koncertowej Prestige MJM, która wspólnie z Areną Gdańsk Operator jest organizatorem pierwszego w Polsce koncertu Bon Jovi.
 
Dużą popularność zespołowi zapewniły zwłaszcza trzy płyty: "Mój dom", "1993" oraz koncertowy "IRA Live". Dzięki temu IRA wystąpiła również na największych festiwalach rockowych w kraju – Festiwalu w Jarocinie i Przystanku Woodstock. – Co ciekawe, Bon Jovi nie jest pierwszym wielkim zespołem, który będzie supportować IRA. W 1994 roku muzycy wystąpili przed koncertem Aerosmith – przypomina Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM. – To dla nas ogromne wyróżnienie wystąpić przed Bon Jovi. Tym większe, że wszyscy jesteśmy fanami Bon Jovi od wielu lat –  mówi Wojtek Owczarek, perkusista IRY. 
 
 
Ostatni album IRY do sklepu trafił w tym roku. Płyta "X" ukazała się 16 kwietnia. Na dwóch krążkach znalazło się łącznie 17 singli i kilka z nich będzie można z całą pewnością usłyszeć 19 czerwca w Gdańsku. Poza tym, zespół zagra również swoje najbardziej znane utwory, a tych w jego bogatym dorobku przecież nie brakuje. – Zespół IRA cały czas ma bardzo pewną i solidną pozycję na polskiej scenie muzycznej. Najlepiej świadczy o tym zdobycie w 2010 roku w Opolu Superjedynek w kategorii zespół rock i płyta rock oraz Superjedynki Superjedynek. Poza tym, wydaje nam się, że pasuje idealnie swoją  twórczością jako support przed koncertem Bon Jovi – przekonuje Borys Hymczak z Areny Gdańsk Operator.
 
Koncert Bon Jovi zaplanowany został na 19 czerwca. To wydarzenie odbędzie się na stadionie PGE ARENA w Gdańsku. Bilety można nabywać za pośrednictwem strony www.eventim.pl oraz w salonach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całego kraju.