Instrumentaliści Chrisa Bottiego nie będą grali tylko „drugich skrzypiec”

28 sierpnia 2017

Perkusista – ekwilibrysta, basista towarzyszący największym gwiazdom muzycznym na świecie oraz pianista mający także swój własny zespół – artyści o ugruntowanej pozycji zagrają z Chrisem Bottim podczas jego tournée po Polsce. Koncerty w Warszawie, we Wrocławiu oraz w Szczecinie już na początku września.

 

Ciepły dźwięk trąbki Chrisa Bottiego jest niezwykle charakterystyczny. Ale nie tylko tego instrumentu będzie można posłuchać w czasie wrześniowych koncertów artysty w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Razem z nim przyjadą wysokiej klasy muzycy, którzy nie tylko będą mu towarzyszyli na scenie, ale w ich wykonaniu usłyszymy żywiołowe solówki. Ich rola na pewno nie sprowadzi się jedynie do tła towarzyszącego głównemu bohaterowi.

 

Jednym z najdłużej występujących z Bottim muzyków jest perkusista Lee Pearson. W jego wykonaniu na polskich koncertach z pewnością usłyszymy energiczne solówki, którymi wręcz porywa publiczność entuzjastycznie odbierającą jego improwizacje. Lee potrafi wyrzucić pałeczki, po czym na bębnach i talerzach grać samymi dłońmi, a do tego klaszcząc i używając różnych przeszkadzajek. Jest muzykiem z krwi i kości, który doskonale czuje rytm. Nie ukrywa, że występy na żywo są jego żywiołem: czy z pałeczkami, którymi sprawnie żongluje, układając je sobie nawet na głowie – czy bez nich. I to wszystko dzieje się na koncertach, których główną gwiazdą jest przecież Chris Botti! Ale trębacz chętnie oddaje mu kilka minut koncertu na popisanie się swoimi umiejętnościami.

 

 

Michael Olatuja to brytyjsko-nigeryjski basista, który po instrument pierwszy raz sięgnął w wieku 11 lat, a po kolejnych pięciu – grał już zawodowo! Współpracował z wieloma świetnymi artystami, należą do nich m.in.: Spike Lee, Stevie Wonder, Phil Collins, Chaka Khan, Kylie Minogue, Rod Steward, czy Lisa Stansfield. Nagrał album „Speak find Olatuja”, na którym wokalnie towarzyszą mu różni artyści. Teraz jest częścią zespołu Chrisa Bottiego. Odnajduje się zarówno w głębokich rytmach soulowych czy R&B, jak również w jazzowych improwizacjach.


Geoffrey Keezer to amerykański pianista jazzowy. Występował w wielu zespołach, partnerował licznym wokalistom i instrumentalistom, których płyty dwukrotnie były nominowane do nagrody Grammy: pierwszy raz w2009 roku za „Najlepszy Latin Jazz Album”, a drugi – rok później jako najlepszy instrumentalista towarzyszący wokaliście. Pianista nagrywał także płyty solowe. Od 10 lat współpracuje z Chrisem Bottim i choć najczęściej spotkać go można w trasie koncertowej właśnie z trębaczem, to jednak ciągle gra też ze swoim trio pod nazwą Geoffrey Keezer Group, z którym nagrywa płyty i występuje. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu renomowanych uczelniach na całym świecie.

 

 


Leonardo Amuedo to z kolei urugwajski gitarzysta. Gry uczył się już w wieku czterech lat. Współpracował z wieloma południowoamerykańskimi artystami. Najdłużej towarzyszył brazylijskiemu muzykowi wykonującemu jazz Ivanowi Linsowi. Jako muzyk sesyjny zdobył cztery nagrody Grammy. Swoje improwizacje jazzowe na gitarę nagrywa i wstawia do serwisu internetowego na YouTube. Z nich można się przekonać, że to doskonały gitarzysta, mający prawdziwie jazzowy feeling. Amuedo często towarzyszy trębaczowi na koncertach.

 

Razem z trębaczem na polskich koncertach wystąpią także wokaliści. Będą to: Sy Smith, piosenkarka R&B, Jonathan Johnson – młody i utalentowany tenor oraz wspierająca ich wokalnie Rachel Eckroth, grająca także na klawiszach. Do pereł towarzyszących Bottiemu należy także Caroline Campbell – niezwykle utalentowana i żywiołowa skrzypaczka.  

 

 

Polskie koncerty Chrisa Bottiego obejmują występy w trzech miastach: Warszawa – 5 września, COŚ Torwar, Wrocław – 6 września, Hala Stulecia oraz Szczecin – 7 września, Azoty Arena. Wejściówki na te wydarzenia można nabywać za pośrednictwem stron www.bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik w całym kraju. Promotorem polskiej trasy trębacza jest agencja Prestige MJM.