27 sierpnia 2019

Antyczne teatry, majestatyczne katedry i bazyliki, najsłynniejsze włoskie place i sceny festiwalowe, a nawet senat Republiki Włoskiej i stadion Realu Madryt – pięknych i spektakularnych miejsc, w jakich występuje trio Il Volo, nie brakuje. Obchodzący w tym roku dziesięciolecie działalności zespół może się pochwalić prestiżowymi scenami swoich występów. Za kilkanaście dni Il Volo ponownie przyjedzie do Polski, tym razem do Areny Gliwice – najnowocześniejszej, największej i zarazem najmłodszej hali w naszym kraju.

 

Przegląd charakterystycznych miejsc koncertowych można rozpocząć od włoskich scen, na których chłopaki robią największą furorę. Nie sposób jednak nie wspomnieć o tej pierwszej – telewizyjnej, kiedy w 2009 roku cała trójka najpierw osobno, a później razem wystąpiła we włoskim programie typu talent show „Ti lascio una canzone”. Już wtedy pokochały ich kamery. Il Volo ma wyjątkowe szczęście do emitowania swoich występów, w tym wiele  na żywo, na małym ekranie. Zapewne też to przyczyniło się do tak dużej popularności grupy nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Faktem jest, że dzięki emisjom telewizyjnym najbardziej spektakularne występy mogła obejrzeć wielomilionowa publiczność. Jak choćby podczas tegorocznym Światowych Dni Młodzieży w Panamie przed papieżem Franciszkiem. Il Volo zaprezentowało wówczas pieśń „Ave Maria”. Sami wokaliści byli niezwykle wzruszeni, podobnie jak w czasie wcześniejszych uroczystości z udziałem najwyższego dostojnika Watykanu. 25 grudnia  2013 roku trio zaśpiewało w Wielkim Koncercie Świątecznym w Górnej Bazylice po mszy odprawionej przez papieża, a rok później wystąpiło w Auli Senatu Republiki Włoskiej w Palazzo Madana na koncercie charytatywnym transmitowanym przez RAI 1 bezpośrednio po modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

 

 

Na pewno jedną z najważniejszych dla wokalistów scen pozostanie jednak San Remo i pamiętny występ w 2015 roku z przebojem „Grande Amore”, transmitowanym – a jakże – nie tylko przez włoską telewizję. Chłopaki byli wówczas bezkonkurencyjni. Kilka tygodni później niemal cała Europa, a także inne państwa, które kupują prawa do bezpośredniej emisji, mogły zobaczyć i usłyszeć przystojne trio na Festiwalu Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Publiczność pokochała ich natychmiast, przyznając pierwsze miejsce, ostatecznie jednak, po zsumowaniu głosów uplasowali się na najniższym stopniu podium.

 

Z pewnością dla tria jednym z ważniejszych momentów w dziesięcioletniej karierze, tuż u jej progu, były wspólne występy z Barbrą Streisand, ale warta odnotowania jest słynna scena Radio City Music Hall w Nowym Jorku. Il Volo wystąpiło tam w 2013 roku, a bilety na koncert sprzedały się w ciągu ośmiu godzin! Ten wieczór rozpoczął trasę zespołu po USA i Kanadzie oraz Ameryce Środkowej i Południowej, dodajmy – to było 50 wyprzedanych koncertów! Jak na dobiegających dwudziestu lat wokalistów – całkiem okazale!

 

Po sukcesie w 2015 roku w San Remo i Wiedniu Il Volo ruszyło w trasę po swoim kraju. Wystąpili w tak prestiżowych miejscach, jak Pompeje czy Verona Arena, gdzie zakończyli swój objazd po Włoszech. Ten ostatni wówczas na trasie koncert znów transmitowany był na żywo przez telewizję RAI 1. Do jednych z najbardziej pamiętnych występów w karierze trio może zaliczyć wspólny koncert z Placido Domingo „Notte Magica”, poświęcony pamięci Trzech Tenorów. Tłem tego niezwykłego wydarzenia, inaugurującego klasyczną odsłonę zespołu, była słynna Piazza Santa Croce we Florencji – jeden z najsłynniejszych i najbardziej okazałych placów we Włoszech. Występ został nagrany i wyemitowany w największej włoskiej stacji komercyjnej Canale 5 w najlepszym czasie antenowym. Ten koncert był początkiem triumfalnej, światowej trasy „Notte Magica”, podczas której wyprzedano bilety na 15 występów Il Volo w USA, m.in. w słynnym Microsoft Theatre w Los Angeles. Kontynuowano ją w 25. miastach we Włoszech oraz w Ameryce Łacińskiej i pozostałych krajach europejskich (w tym dwukrotnie w Polsce) oraz w Japonii.

 

Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale Il Volo występowało także na arenie sportowej, i to jednej z najsłynniejszych na świecie – Estadio Santiago Bernabéu, czyli stadionie należącym do klubu Real Madryt. Koncert odbył się z okazji 75. urodzin Placido Domingo, który na swój jubileusz zaprosił artystów z całego świata, w tym także włoskie trio.

 

Jest też jedno szczególne miejsce, w którym Il Volo wprost uwielbia koncertować, a ich fani zjeżdżają się na koncerty z całego świata. To Taormina na Sycylii, która okrzyknięta została nawet letnią stolicą Il Volo. Koncerty odbywają się tam w przepięknym antycznym i pięknie oświetlonym teatrze, który wprost stworzony jest do występów dla takich artystów jak włoskie trio. Nic dziwnego, że na tamtejszych koncertach zawsze spotkać można także całkiem sporo polskich fanów.

 

14 września wszyscy, którzy ciekawi są fenomenu włoskiego Il Volo, mogą się wybrać do Areny Gliwice – jednej z najnowocześniejszych i największych tego typu hal w Polsce, otwartej i udostępnionej publiczności zaledwie w zeszłym roku. Trio zaśpiewa piosenki ze swojej najnowszej płyty „Musica”, której w Polsce jeszcze nie prezentowało. Bilety wciąż są do nabycia. Można je kupić za pośrednictwem www.prestigemjm.com. Na koncert zaprasza Miasto Gliwice.