27 czerwca 2016

Wystawa "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć", a także projekcje filmów, koncerty oraz spotkania z twórcami to kolejne atrakcje, towarzyszące tegorocznej edycji Jarocin Festiwal, która odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Na Scenie Głównej podczas festiwalu wystąpią m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre oraz Sweet Noise. Imprezie będzie też towarzyszyć szereg innych wydarzeń, w tym między innymi te o tematyce filmowej.

 

Gdyby żył, dziś obchodziłby 75. urodziny. "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" to wystawa, którą w czasie festiwalu pokaże w ratuszu Muzeum Regionalne w Jarocinie. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi  zaprezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie. Wystawa zostanie przygotowana z myślą zarówno o tej publiczności, która Kieślowskiego znała i ceniła, jak i tej, która odkrywa ją dla siebie, która oglądając wystawę poznaje bohatera. Publiczność będzie mogła prześledzić jego artystyczną biografię zamkniętą w dokumentach, fotografiach – prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie, fotosach filmowych, międzynarodowych plakatach do jego filmów, dyplomach i nagrodach, jakie dostał na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach filmowych. Wśród dokumentów znajdą się także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz będzie mógł poznać Kieślowskiego od strony prywatnej. Choć tego faktu wystawa nie zaprezentuje, warto wiedzieć, że Roman Kieślowski – ojciec Krzysztofa w okresie dwudziestolecia międzywojennego odbywał obowiązkową służbę wojskową w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 7a w… Jarocinie.   

 

Od 6 lipca (godz. 17.00) w kinie Echo im. Piotra Łazarkiewicza w trakcie pokazów specjalnych prezentowany będzie film "Jarocin, po co wolność", autorstwa Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka, który jesienią trafi do kin w ałej Polsce. Tego dnia po pokazie odbędzie się także spotkanie z twórcami i bohaterami w ramach debaty „Jarocin – rozmowa o etosie, buncie i wolności”, a na później w Spichlerzu Polskiego Rocka zaplanowano koncert „Moskwa gra Jarocin” z udziałem Pawła Gumoli, Roberta Matery i Tomasza Budzyńskiego. Film będzie pokazywany także 7 i 8 lipca o godz. 16.00, 9 i 10 lipca o godz. 14.00. Koproducentem filmu jest Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie. Szczegóły: www.kino.jarocin.pl.

 

 

W czwartek 7 lipca godz. 14.30 w Pałacu Radolińskich zostanie pokazany film "Father0", nagrany przez pracowników i wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży przy współudziale zespołu Luxtorpeda. Fabuła filmu opowiada historię młodych ludzi, których łączą trudne stosunki z ich ojcami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu i Robertem "Litzą" Friedrichem oraz koncert głównych bohaterów "Father0". Wstęp wolny. 

 

 

W sobotę 9 lipca gościem specjalnym Jarocin Festiwal będzie z kolei 34. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. W kinie Echo o godz. 12.00 zostanie pokazany pięćdziesięciominutowy blok "Dzieci robią Ale Kino!" – zestaw filmów laureatów Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci Oko Kalejdoskopu organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a dla młodzieży i dorosłych znakomity komediodramat "Jak to jest" nagrodzony Złotymi Koziołkami przez jury międzynarodowe i Marcinem przez jury młodzieżowe na festiwalu Ale Kino! Zaraz po światowej premierze. Wstęp bezpłatny. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem Jerzego Moszkowicza, dyrektora festiwalu Ale Kino!

 

9 lipca o godz. 16.00 również w kinie Echo odbędzie się prapremiera filmu "Powracająca fala". – Kiedy Marty McFly w filmie „Powrót do przyszłości” przywędrował z roku 1985 do 2015 nie był zadowolony z tego, co zobaczył. Wrócił 30 lat wstecz, aby odkręcić przyszłość. Bohaterowie „Powracającej fali” są w gorszym położeniu. Nie cofną się w czasie –  mówi Michał Wiraszko, poznański muzyk i autor tekstów, który podjął się reżyserii filmu dokumentalnego. I pyta: – Jak zareagowaliby, gdyby 30 lat temu zobaczyli siebie dzisiejszych? Odpowiedzią jest film dokumentalny "Powracająca fala", którego twórcy spotkają się z widzami po seansie. Wstęp wolny.  Koproducentem filmu jest Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.

 

 

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal (7 – 9 lipca) zagrają m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos oraz Kobranocka. Będzie to najsilniej obsadzona edycja jarocińskiej imprezy. Bilety – jeszcze póki co w niższych cenach, gdyż 1 lipca podrożeją – można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.