14 marca 2012

Orkiestra Filharmonii Łódzkiej towarzyszyć będzie Andrea Bocellemu podczas jego jedynego tegorocznego koncertu w Polsce. Koncert odbędzie się 29 kwietnia w łódzkiej Atlas Arenie.

Orkiestra Filharmonii Łódzkiej chlubi się długą i bogatą tradycją: jej protoplastą była Łódzka Orkiestra Symfoniczna, założona w 1915 roku.
Łódzka orkiestra jest zatem, po Filharmonii Narodowej w Warszawie, najstarszą orkiestrą symfoniczną w Polsce – mówi Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM, która wspólnie z Radiem Złote Przeboje organizuje koncert Andrea Bocellego w Łodzi.

Dyrygentem i zarazem szefem orkiestry jest Daniel Raiskin. W ostatnich latach zespół występował pod batutą między innymi takich dyrygentów, jak: Golo Berg, Michael Sanderling, Shlomo Mintz, Carlos Miguel Prieto i Mikhail Pletnev. Ponadto orkiestra występowała z wybitnymi solistami, takimi jak: Hermann Abendroth, Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, a w ostatnich latach: Andrzej Bauer, Piotr Paleczny, Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwieceń, Ivo Pogorelich oraz Midori.
Orkiestra dokonała kilkunastu nagrań płytowych, zrealizowanych dla Polskich Nagrań i firm zachodnich. Zarejestrowała m.in. II Symfonię Karola Szymanowskiego, V Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz Carmina Burana Carla Orffa.


fot. Józef Horbik

Zespół liczy 98 muzyków zatrudnionych na stałe. W repertuarze ma dzieła różnych epok i stylów: z kompozycjami barokowymi (G. F. Haendel, J. S. Bach, A. Vivaldi i in.) sąsiadują utwory kompozytorów współczesnych (W. Lutosławski, P. Szymański i P. Mykietyn), obok dzieł kameralnych w programach można znaleźć wielkie pozycje oratoryjno-kantatowe. Podczas koncertu w Łodzi Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi włoski dyrygent Marcello Rotta. Andrea Bocellemu na scenie towarzyszyć będzie również włoska sopranistka Paola Sanguinetti.

Przypomnijmy, że bilety na koncert Andrea Bocellego, który odbędzie się 29 kwietnia w hali Atlas Arena w Łodzi można nabywać za pośrednictwem stron www.imprezyprestige.com i www.ticketpro.pl oraz w sieciach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całego kraju.