21 czerwca 2016

Rosław Szaybo – jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich grafików będzie gościem niezwykłego spotkania podczas tegorocznego festiwalu w Jarocinie. Twórca około 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Santany, Janis Joplin czy Johna Williamsa, będzie specjalnym gościem wernisażu wystawy „30/30”, która odbędzie się 8 lipca w jarocińskiej Galerii Skarbczyk. 


To będzie spotkanie z człowiekiem-legendą. Rosław Szaybo to polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek. Laureat licznych nagród oraz juror konkursów polskich i zagranicznych. Współpracował z najlepszymi i dla najlepszych pracował. Do legendarnych już realizacji zespołu grafików kierowanych przez Szaybę należy m.in. koperta płyty "Judas Priest British Steel" (1980) z palcami zaciskającymi się na żyletce oraz okładka debiutanckiej płyty The Clash, pod którą artysta się nie podpisał, bo muzycy punkrockowego zespołu ingerowali w jej ostateczny wygląd.

 

fot: Grzegorz Brzozowicz


W czwartek, 8 lipca, Rosław Szaybo zagości w jarocińskiej Galerii Skarbczyk. Na godz. 15.00 zaplanowano tam bowiem wernisaż wystawy „30/30”. To wystawa prac nadesłanych na drugą edycję konkursu na najciekawszą okładkę płyty wydanej w 2015 roku. Organizacji wernisażu podjęła się Galeria Arsenał z Poznania, która jest również organizatorem graficznego konkursu.


Wystawę będzie można oglądać przez cały czas trwania jarocińskiego festiwalu.


To jednak nie koniec atrakcji zaplanowanych w Galerii Skarbczyk w czasie festiwalu. Tuż po czwartkowym wernisażu odbędzie się spotkanie z Mateuszem Torzeckim – autorem książki „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”.


Następnego dnia, 9 lipca, przy okazji wystawy w Galerii Skarbczyk odbędzie się spotkanie z Rosławem Szaybo. Gośćmi galerii, obok znakomitego grafika, będą: Mateusz Torzecki, a także Grzegorz Brzozowicz – dziennikarz muzyczny, reżyser i autor scenariusza filmu "Przyjaciele na 33 obroty" (to film opowiadający historię Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego – światowej sławy polskich autorów okładek płytowych). Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00. Tuż po nim można będzie obejrzeć historię polskich grafików – odbędzie się bowiem projekcja filmu „Przyjaciele na 33 obroty”.

 

 

Wernisaż i spotkanie z wybitnym grafikiem to jedna z imprez towarzyszących tegorocznej edycji Jarocin Festiwal. W czasie trwania tego muzycznego wydarzenia, poza koncertami polskich i zagranicznych zespołów, zaplanowano mnóstwo dodatkowych atrakcji m.in. w Spichlerzu Polskiego Rocka, jarocińskim kinie „Echo”, w tamtejszych kościołach oraz w pałacu.

 

– W sumie przygotowanych zostanie ponad 50 wydarzeń festiwalowych w godzinach przed rozpoczęciem koncertów na scenie głównej. Będą to: 23 spotkania autorskie, 11 koncertów, 8 wystaw, 7 pokazów filmowych, kuratorskie oprowadzania po galerii murali, gry w przestrzeni miasta, giełda płytowa i wycinanie na żywo singli winylowych z fragmentem jednego z koncertów festiwalowych – relacjonuje Robert Kaźmierczak, Zastępca Burmistrza Jarocina.

 

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal zagrają m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos oraz Kobranocka. Bilety – jeszcze póki co w niższych cenach, gdyż przed samym festiwalem podrożeją – można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

 

fot: Grzegorz Brzozowicz

Galeria