Felicjan Andrzejczak zaśpiewa „Jolkę” z Budką Suflera w Lublinie

13 sierpnia 2021

„Jolka, Jolka pamiętasz…” zaśpiewa gościnnie Felicjan Andrzejczak z Budką Suflera na koncercie pamięci Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Uroczystość nadania Muszli Koncertowej imienia zmarłego kompozytora odbędzie się 21 sierpnia.

 

Felicjan Andrzejczak na stałe wpisał się w kanon polskiej muzyki za sprawą słynnej „Jolki”, którą wykonał wspólnie z Budką Suflera. Jego głos w tym utworze rozpoznawalny jest od pierwszych sekund, a on sam już na zawsze będzie się kojarzył z tym właśnie muzycznym gigantem.

 

Felicjan Andrzejczak do współpracy z Budką Suflera zaproszony został w 1982 roku. Wspólnie nagrali trzy utwory: „Czas ołowiu”, „Noc komety” oraz hit „Jolka, Jolka pamiętasz”, który po dziś zaliczany jest do polskich przebojów wszech czasów. Do wydania wspólnego albumu wówczas jednak nie doszło. Po przygodzie z Budką Suflera Felicjan Andrzejczak kontynuował karierę solową, jednak od czasu do czasu powracał do współpracy z zespołem w charakterze gościa. Znaczącym momentem w karierze muzycznej artysty było jego pojawienie się na specjalnym koncercie Budki Suflera na Festiwalu Woodstock 2014. Słynną „Jolkę” razem z Budką Suflera i Felicjanem Andrzejczakiem śpiewało wtedy 700 tys. fanów, dając po raz kolejny dowód nieśmiertelności utworu. 

 

– W 2019 roku, podczas trasy koncertowej, gdy graliśmy spektakularne koncerty w największych polskich obiektach, któregoś dnia usiedliśmy przed Spodkiem w Katowicach w gronie osób, które w 1982 roku nagrywały „Jolkę”. Stwierdziliśmy z Romkiem Lipko, Tomkiem (Zeliszewskim – przyp. red.) i Felkiem (Andrzejczakiem – przyp. red.), że to skandal, iż Felicjan Andrzejczak przez te kilkadziesiąt lat nie ma płyty z naszym zespołem – wspominał Mieczysław Jurecki, gitarzysta Budki Suflera w jednym z niedawnych wywiadów.

 

W rezultacie po wielu latach muzycznej znajomości Felicjan Andrzejczak i Budka Suflera nagrali razem album pt. „10 lat samotności”, który promuje singiel o tym samym tytule. Była to jednocześnie ostatnia płyta, do której utwory w całości skomponował Romuald Lipko i przy której pracował, mimo ciężkiej choroby. Krążek ukazał się jesienią 2020 roku, już po śmierci wielkiego twórcy.
Teraz imię Romualda Lipko postanowiono nadać Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Uroczystość potwierdzająca ten fakt odbędzie się już niebawem, 21 sierpnia. Uświetni ją specjalny koncert Budki Suflera i gości. Wystąpią m.in. Izabela Trojanowska oraz Felicjan Andrzejczak.

 

– Drogi Romku, dziękuję, że spotkałem Cię na swojej drodze. Dziękuję za „Jolkę”, którą śpiewa ze mną już trzecie pokolenie. Myślę, że słyszysz nas tam, gdzie teraz jesteś – mówi Felicjan Andrzejczak.

 

Wydarzenie w Ogrodzie Saskim w Lublinie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00.