22 grudnia 2015
TSA, Luxtorpeda, Farben Lehre oraz Oberschlesien to pierwsi polscy wykonawcy Jarocin Festiwal 2016! Na jarocińskiej scenie wystąpią obok wcześniej ogłoszonych zagranicznych headlinerów – Slayera i Five Finger Death Punch. W dniach od 7 do 9 lipca w Jarocinie zapowiada się mocne granie na najwyższym poziomie! Obsada już teraz jest znacząca, a to dopiero początek festiwalowych ogłoszeń. 
 
Koncert TSA w Jarocinie i właściwie sprawa symboliczna. W 1981 roku, podczas drugiej edycji festiwalu, polscy prekursorzy metalu zdobyli pierwszą nagrodę. Teraz, po 35 latach, band ma status nestora i legendy. Luxtorpedę, czyli kolejne wcielenie Litzy, jednego z najlepszych gitarzystów hardrockowych, obejrzę „na żywca” z ogromną przyjemnością. Farben Lehre – przedstawiciele drugiej fali punk rocka w Polsce, to band łączący tradycję festiwalu ze współczesnym bezkompromisowym post-punkiem. Natomiast Oberschlesien czyli śląska odpowiedź na Rammstein to bardzo ciekawy projekt z gatunku gitarowego industriala. Polska część line-upu zapowiada się nieźle – przyznaje Mikołaj Lizut, redaktor naczelny Rock Radia.
 
 
Prekursorzy heavy metalu w Polsce, opolska grupa TSA to jedna z najbardziej zasłużonych polskich gwiazd przyszłorocznej edycji festiwalu w Jarocinie. Formacja została powołana z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Choć legendarny zespół debiutował na początku lat 80. ubiegłego wieku, do dziś na kolejne występy grupy czekają ogromne rzesze polskich fanów. Legenda TSA zrodziła się z początkowych inspiracji takimi formacjami jak: AC/DC oraz Led Zeppelin. W 1981 roku grupa TSA, jeszcze bez Marka Piekarczyka, wystąpiła w Jarocinie podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodej Generacji. W latach osiemdziesiątych muzycy TSA byli jedną z formacji, która za sprawą swoich tekstów stawiała opór komunistycznej rzeczywistości. Wraz z rozwojem kariery, zespół wykształcił swój własny styl muzyczny, czerpiący wiele z metalu oraz hard rocka. Obecnie formacja ma na koncie wydanie siedmiu albumów studyjnych, spośród których ostatni – "Proceder" – ukazał się w 2004 roku. 
 
Druga z polskich gwiazd – punkowy zespół Farben Lehre – powstał w 1986 roku, z inicjatywy Wojciecha Wojdy oraz Marka Knapa. W 1990 roku grupa została jednym z laureatów festiwalu w Jarocinie, gdzie kilkukrotnie pojawiała się także w latach 1987 – 94. Farben Lehre to prawdziwa maszyna koncertowa, która zagrała dotychczas na największych festiwalowych scenach w Polsce oraz w Europie. Obecnie zespół ma na swoim koncie wiele prestiżowych występów, niejednokrotnie u boku gwiazd dużego formatu – zespołów The Exploited, Die Toten Hosen czy Vibrators. Dotychczas formacja wydała dziesięć albumów studyjnych, trzy albumy DVD oraz jedno wydawnictwo koncertowe. 
 
Luxtorpeda to kolejna nazwa, która z pewnością ucieszy wszystkich fanów jarocińskich festiwali. Choć grupa powstała zaledwie pięć lat temu, jej trzon tworzy prawdziwa legenda – Robert Friedrich, znany z zespołów: : Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo oraz 2Tm2,3. Do współpracy przy tym projekcie słynny "Litza" zaprosił także gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel. Debiutancki krążek grupy, zatytułowany po prostu "Luxtorpeda", ukazał się w 2011 roku. Tuż po premierze płyty, grupa rozpoczęła pracę nad kolejnym wydawnictwem „Robaki”. Najnowszy album Luxtorpedy, o wyjątkowo długim tytule "A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki", ujrzał światło dzienne w 2014 roku. Krążek zyskał bardzo dobre recenzje, zwracające uwagę na doskonałe thrashowe riffy Friedriecha oraz świetne wokale. 
 
Następny z polskich wykonawców, których będzie można zobaczyć podczas Jarocin Festiwal 2016 to formacja Oberschlesien, o której przed kilku laty zrobiło się naprawdę głośno za sprawą udziału muzyków w czwartej edycji talent show – Must Be The Music, emitowanego na antenie Polsatu. Wbrew powszechnej opinii o komercyjności tego rodzaju produkcji, muzycy z Oberschlesien mieli odwagę zaprezentować polskiej widowni utwory oscylujące wokół industrialnego metalu. W swej twórczości zespół posługuje się śląskim etnolektem, a styl ekipy z Piekar Śląskich jest często porównywany do niemieckiej formacji Rammstein. 
 
Pierwsze polskie ogłoszenia związane z przyszłorocznym festiwalem w Jarocinie napawają optymizmem. Na ten moment ujawnione zostały sprawdzone marki z różnych światów. Z jednej strony TSA – absolutna legenda od ponad 35 lat na scenie. Klasycznie rockowa ekipa, której nie trzeba przedstawiać, a którą zawsze warto zobaczyć. Z drugiej Luxtorpeda – choć zespół stworzony
przez znanych od dawna muzyków, wciąż jest świeży na scenie i radzi sobie na niej lepiej niż dobrze, czego dowodem są pierwsze miejsca na OLiSie dwóch ostatnich albumów. Co więcej kipi od energii na scenie, co jest w dużej mierze zasługą Litzy. Festiwal w Jarocinie nie mógłby się odbyć bez kapel punkowych i tutaj pojawia się rola dla Farben Lehre. Jeśli ktoś nie znał do tej pory tego zespołu o 30-letniej historii, powininen zobaczyć choćby występ uwieczniony na DVD „Projekt Punk” z Przystanku Woodstock. Na koniec Oberschlesien – zespół industrial metalowy, czasem powstania zdecydowanie bliższy Luxtorpedzie i zupełnie innej rzeczywistości talent show – w jednym z nich wzięli udział i zdobyli drugie miejsce. Natomiast w temacie koncertów warto powiedzieć, że inspirują się grupą Rammstein, co dla wielu będzie wystarczająco rekomendacją, by sprawdzić ich występ na żywo – uważa Marcin Kubicki z magazynu “Gitarzysta”. 
 
Jarocin Festiwal 2016 odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca 2016. Imprezę zorganizuje agencja Prestige MJM we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie. Trzydniowe karnety w cenie 240 złotych można kupować od wtorku, 22 grudnia godziny 16:00 poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. Powyższa cena będzie obowiązywać do 31 stycznia. Później wzrośnie.  
 

Galeria