31 lipca 2019

Dua Lipa była jednym z gości specjalnie zaproszonych na tegoroczny koncert w rodzinnej miejscowości Andrei Bocellego. To już tradycja. Wcześniej najpopularniejszego obecnie tenora na świecie oklaskiwali m.in. gwiazdy kina Sophia Loren, Sharon Stone, Antonio Banderas, przywódcy państw: prezydent Włoch – Sergio Mattarelli, prezydent Chin – Xi JinPing czy Papież Franciszek. 21 sierpnia 2021 roku Andreę Bocellego gościć będzie PGE Narodowy.

 

Andrea Bocelli wystąpił w teatrze w Lajatico. To miejsce szczególnie dla niego ważne, ponieważ właśnie tam artysta wychowywał się i dorastał. Miejscowość położona jest w północno-zachodniej Toskanii, osiemdziesiąt kilometrów od Morza Liguryjskiego na zachodnim wybrzeżu, skąd można ujrzeć szczyty południowych Alp Apuańskich.

 

Na swój koncert włoski tenor zaprosił znakomitych gości. Wśród nich byli między innymi: wokalistka pop Dua Lipa, popowy artysta MIKA oraz syn Andrei – Matteo Bocelli, który zaśpiewał u boku swojego ojca aż dwukrotnie!
– To jest bardzo oczekiwane wydarzenie. Zawsze jest to także wielkie święto, nie tylko dla publiczności, ale dla mnie osobiście i dla moich gości. W tym roku witamy Dua Lipę i MIKĘ, a także mojego syna Matteo Bocellego. Urodziłem się w Lajatico – to jest mój dom – i zapraszam artystów i publiczność do świętowania – napisał Andrea Bocelli na swoim profilu społecznościowym na Facebook'u. W książce biograficznej o tenorze autorstwa Antonii Felix artysta wyznał: Lajatico to miejsce w którym czuje się piękno natury, historię, a także otwartość i gościnność ludzi.

 

Koncert odbył się w Teatro del Silenzio (Teatr Ciszy), włoskim amfiteatrze na dworze, który znajduje się w Lajatico w Toskanii. W 2006 roku Andrea Bocelli wywarł ogromny wpływ na gminę jego rodzinnego miasta Lajatico, przyczyniając się do budowy amfiteatru. Organizowane są w nim raz do roku w lipcu koncerty Andrei Bocellego. Przez resztę roku na plenerowej scenie mało co się dzieje. Za to plejada gwiazd występujcych w przeszłości w amfiteatrze na zaproszenie Bocellego może przyprawić o zawrót glowy! Byli to m.in.: Chris Botti, Sarah Brightam, José Carreras, Zucchero, Laura Pausini, Heather Headley, Bill Rose, Lang Lang, Kenny G., Carlo Bernini oraz czternastokrotny zwycięzca Grammy Award – David Foster.

 

 

– Tegoroczny koncert „Ali di libertà”, to 14. edycja festiwalu z Andreą Bocellim w Lajatico w Teatro del Silenzio. W tym roku do najsłynniejszego włoskiego tenora na świecie dołączył dwukrotnie – 25 i 20 lipca – jego syn Matteo Bocelli, wschodząca gwiazda międzynarodowego popu, która niezwykle szybko osiągnęła wielki sukces, dzięki utworowi „Fall on me”. Koncert „Ali di libertà” to pomysł Alberta Bartaliniego, eklektycznego architekta, wynalazcy i dyrektora artystycznego Teatro del Silenzio – można przeczytać w materiałach prasowych amfiteatru.

 

Andrea Bocelli już od najwcześniejszych lat swojej kariery śpiewał jedynie z najlepszymi. Zaczynając od współpracy z Zucchero, poprzez duety z Luciano Pavarottim, Bryanem Adamsem, Erosem Ramazottim, Jennifer Lopez, Celine Dion, Arianą Grande, Edem Sheeranem, Eltonem Johnem, Sarah Brightman, Stevem Tylerem, Sumi Jo, Chrisem Bottim, Davidem Fosterem, Renato Zero, Tonnym Bennettem, Nicolą Benedetti, Andreą Griminellim, Aną Marią Martinez, Christiną Aguilerą, Aidą Gariffuliną, na Steviem Wonderze wcale nie kończąc. Nic więc dziwnego, że wielu z nich dostaje później zaproszenie od maestro Bocellego, by zasiąść wśród gości podczas jego koncertów. Legendarnego włoskiego tenora oklaskiwały także gwiazdy światowego kina, m.in. Sharon Stone, Sophia Loren, Antonio Banderas, Susan Sarandon, Michael Clein, a także osobistości: prezydent Włoch – Sergio Mattarelli, prezydent Chin – Xi JinPing, Papież Franciszek, Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI, Yaser Arafat czy Simon Perez.


Zaproszeni na występ w Lajatico goście wzbudzili prawdziwe zainteresowanie wśród  światowych mediów. W tym roku pojawili się: Dua Lipa – gwiazda muzyki, która zaśpiewała z włoskim tenorem przebój „If Only”, MIKA – brytyjski wokalista i kompozytor, a także Carla Fracci – legenda włoskiego kina, aktorka i tancerka baletowa. Coroczne edycje koncertów pod patronatem Andrei Bocellego łączą zatem nie tylko śpiewaków i muzyków, ale także miłośników szeroko pojętej sztuki.

– „Ali di Libertà” to niczym skrzydła wolności. Tematem przewodnim tego programu jest  odzwierciedlenie uroczystej teatralności – scenografii, choreografii, elementów wizualnych i lirycznych. Ziemia i niebo łączą się w Teatro del Silenzio, podobnie jak wykonawcy i publiczność. Wszystko po to, by uwolnić się od ograniczeń i poszybować! – podsumował Andrea Bocelli na swoim profilu na Facebook'u.

 

Za nieco ponad rok polska publiczność będzie miała okazję oklaskiwać najpopularniejszego tenora na świecie. Koncert Andrei Bocellego odbędzie się 21 sierpnia 2021 roku na PGE Narodowym. Bilety na to wydarzenie są dostępne poprzez stronę: www.prestigemjm.com. Organizatorem jest agencja Prestige MJM. Dzięki współpracy z PLUS1, z każdego sprzedanego biletu przeznaczone zostaną 4 złote na fundację Andrei Bocellego. Więcej informacji można uzyskać pod adresami: www.plus1.org oraz www.andreabocellifoundation.org.