40-lecie pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera zgromadzi wybitnych i nietuzinkowych twórców. Z pewnością do takich należy świetny zespół wokalny Cracow Singers, skupiający doświadczonych śpiewaków. Grupa skoncentrowana jest na autorskich przedsięwzięciach, wypracowuje nowe pomysły łącząc je z własnym stylem. Teraz zaprezentuje się podczas wielkiego koncertu Preisner's Music. Jubileusz kompozytora odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków.
Cracow Singers to renomowany chór złożony z doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizowanie wymagających projektów zarówno pod względem doboru repertuaru jak i jego wykonywania. Wokalistów na tle innych zespołów wyróżnia przede wszystkim konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.
Cracow Singers prezentuje repertuar a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz orkiestrami w różnorodnym repertuarze.
Wysoki poziom artystyczny zespołu docenił Stanisław Soyka – polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista, którego autorskie kompozycje do słów Williama Szekspira w nowej aranżacji Karola Kusza – dyrektora artystycznego Cracow Singers, zostały zarejestrowane na dwupłytowym albumie „Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella”.
– Cracow Singers jest wyjątkowym chórem. Został zespołem jako rozbitkowie po akcji Polskiego Radia, które rozwiązało swój chór w Krakowie. Mimo tych okoliczności, część śpiewaków pod wodzą Karola Kusza postanowiła jednak nie poddać się i zebrać na nowo. Moim zdaniem Karol Kusz jest wybitnym chórmistrzem, a to oznacza, że po pierwsze: świetnie wyczuwa i zna aparat, jakim jest chór, a po drugie: ma bardzo ciekawy umysł i wyobraźnię muzyczną. Ta wyobraźnia posłużyła do tego, aby opracować moje Sonety Shakespeare skomponowane w 1995 roku. Byłem tym faktem bardzo zaskoczony, bo nie sądziłem, że ktoś będzie w stanie zainteresować się moimi sonetami, a także wydobyć z nich nowe, dodane wartości. I to jest właśnie chór Cracow Singers! – wspomina Stanisław Soyka w wywiadzie dla Prestige MJM.
Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w międzynarodowym projekcie prezentującym kompozycje Lery Auerbach pod nazwą „72 Angels. In splendore lucis”. Chórzyści wraz z Rascher Saxophone Quartet są autorami polskiego oraz węgierskiego prawykonania tej kompozycji. Zespół współpracuje także z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia wykonując dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Arvo Pärta oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej – m.in. cykle koncertowe z utworami Witolda Lutosławskiego.
Cracow Singers jest twórcą światowego prawykonania najdłuższej, odnalezionej i zrekonstruowanej kompozycji Wacława z Szamotuł, pt. „Lamentationes”. Oparta na modelach historycznych rekonstrukcja pozwoliła na pierwsze od czasów renesansu wykonanie tego dzieła. Cracow Singers prezentuje program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego pod artystycznym kierownictwem dra hab. Macieja Tworka. W tym programie Cracow Singers podjął współpracę również z Hover Chamber Choir of Armenia.
– Cracow Singer to ludzie, którzy są otwarci na nowe wyzwania, którzy potrafią pięknie śpiewać muzykę współczesną, ale także muzykę dawną – z sentymentem wspomina Stanisław Soyka.
Chór Cracow Singers swoimi wykonaniami uświetni uroczystość jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. W wokalnej odsłonie tego koncertu zaprezentują się Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi również Jerzy Trela. Całość wzbogacona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których muzykę skomponował sam Zbigniew Preisner. Koncert odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com.