Chris Botti – miłośnik węży i twórczości Tomasza Stańki

2 czerwca 2017

Chris Botti kojarzony jest głównie z muzyką jazzową i do kręgu instrumentalistów, z którymi chciałby wystąpić, zalicza m.in. polskiego trębacza – Tomasza Stańko. Nie stroni jednak od innych gatunków muzycznych. Bogaty repertuar, w którym znajdą się zarówno autorskie przeboje jazzowe, jak również  interpretacje najsławniejszych evergreenów, z pewnością usłyszymy podczas polskiego tournée Chrisa Bottiego. Na początku września amerykański trębacz wystąpi w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

 

Chris Botti pochodzi z muzycznej rodziny. Jego matka była nauczycielką gry na pianinie i to ona zaszczepiła w młodym Chrisie miłość do muzyki. Gry na trąbce zaczął się uczyć dopiero po 10. roku życia. Skończył muzyczne studia na Indiana University, a następnie zamieszkał w Nowym Jorku. Debiutował jednak inaczej od większości młodych muzyków, grając własne utwory. Później pracował jako muzyk sesyjny. W 1990 roku do swojego zespołu zaprosił go Paul Simon. Grał z nim przez kolejne 5 lat. Chris Botti współpracował także z innymi wielkimi artystami, do których należą m.in. Sting, Josh Groban, Aretha Franklin, Bob Dylan, Frank Sinatra, Michael Bublé, Rod Stewart, czy Andrea Bocelli. Najwięcej Chris Botti zawdzięcza jednak Stingowi, u którego boku występował podczas trasy koncertowej w 2000 i 2001 roku. Nagrał z nim również kilka utworów, które znalazły się na płycie trębacza. Dzięki Stingowi, Chris Botti wypłynął na szerokie wody i uzyskał status samodzielnego muzyka, którego popularność wykroczyła poza wielbicieli jazzu. Trzeba jednak przyznać, że to właśnie z jazzu trębacz czerpał najwięcej i nigdy nie ukrywał swoich wczesnych fascynacji największymi trębaczami jazzowymi oraz kompozytorami o światowej renomie. Tworząc płytę „Italia”, która swoją premierę miała 10 lat temu, wprost przyznawał, że inspirował się muzyką Ennio Morricone, a także wczesną twórczością genialnego Milesa Davisa. O legendarnym amerykańskim trębaczu tak Chris Botti mówił przed dwoma laty, w wywiadzie udzielonym tygodnikowi Newsweek:
– To on sprawił, że w ogóle zapragnąłem być zawodowym muzykiem. Wziąłem trąbkę do ręki po tym, jak w wieku 12 lat usłyszałem w jego wykonaniu „My Funny Valentine”. Wystarczyło pierwszych parę nut i już wiedziałem, że chcę być muzykiem jazzowym.

 

 

Z kolei o Tomaszu Stańce Chris Botti mówi, że bardzo chciałby z nim zagrać, ponieważ jest „niesamowity”. Muzyczne marzenie wspólnego występu z polskim trębaczem wciąż pozostaje niezrealizowane.
Botti nie jest jednak wierny jedynie jazzowi. Jego zainteresowania muzyczne wykraczają poza ten gatunek i sięgają także rocka oraz klasyki. W jednym z wywiadów sprzed 16 laty wyznał nawet, że jest fanem… Marilyn Mansona! To jednak ciepłe i aksamitne brzmienie trąbki jest znakiem rozpoznawczym amerykańskiego muzyka i to ono sprawiło, że zakochała się w jego grze publiczność na całym świecie.
Chrisa Bottiego podziwiają także panie i to nie tylko z powodów… muzycznych! Kobiety uważają go za przystojnego mężczyznę, nie ustępującego urodzie największym amantom filmowym. Mówi się o nim nawet jako o „najseksowniejszym trębaczu od czasów Chata Bakera”. Magazyn „People” w 2004 roku umieścił Bottiego na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata. Ciekawostką jest to, że przystojny trębacz jest wielbicielem węży! Początkowo panicznie się ich bał, ale przezwyciężył swój strach, chodząc na terapię. Później pokochał te gady do tego stopnia, że miał ich całą kolekcję!

 

W Polsce koncertował już kilkanaście razy, wciąż jednak odkrywają go nowi słuchacze. On sam bardzo lubi przyjeżdżać do polskich miast, które – jak przyznaje –  są jego jednymi z ulubionych miejsc do występowania. Przede wszystkim dlatego, że polska publiczność, zdaniem trębacza, jest niesamowita, a każdy koncert w naszym kraju – niepowtarzalny.


Z całą pewnością takie będą również kolejne występy Chrisa Bottiego w naszym kraju. Koncerty wirtuoza trąbki odbędą się w Warszawie (5 września – hala Torwar, Wrocławiu (6 września – hala Stulecia) i Szczecinie (7 września – hala Azoty). Bilety można nabywać poprzez strony bilety.imprezyprestige.com, eBilet.pl oraz w salonach Empik w całym kraju. Promotorem polskiego tournée Chrisa Bottiego jest agencja Prestige MJM.  

 

 

Galeria