11 sierpnia 2017

Chris Botti jest nie tylko genialnym trębaczem, ale także muzykiem na 100% – nie wyobraża sobie robić czegoś innego w życiu. Na szczyty sławy wchodził powoli, za to teraz współpracuje z wieloma znanymi artystami. Co powinniśmy o nim wiedzieć na dwadzieścia kilka dni przed jego polskim tournée? Oto 10 faktów z życia trębacza.

 

1. Chris, jako dziecko, najpierw uczył się gry na fortepianie, ponieważ jego mama uczyła gry na tym instrumencie. Dopiero w wieku 10 lat zakochał się w trąbce. Nie rozstaje się z instrumentem na krok.


2. W jego żyłach płynie włoska krew. Ojciec Chrisa pochodził z Toskanii, a matka jest Amerykanką. On sam urodził się w Portland i uważa się za Amerykanina. Miał jednak okres w swoim życiu, że sprzedał mieszkanie i został rezydentem hoteli. Nie opłacało mu się utrzymywanie domu, ponieważ w trasie spędzał ponad 300 dni w roku.


3. Jako kilkunastolatek zachwycił się grą Milesa Davisa. Do dzisiaj uważa go za najwspanialszego trębacza, nie ukrywa też, że się na nim wzoruje. Drugim trębaczem, którego ceni Botti, jest Polak Tomasz Stańko. Mówi o nim tak:  Tomasz Stańko jest fantastyczny. Robi niesamowite rzeczy. W tym, jak gra, czuć duszę. Tacy jak Tomasz Stańko mogą inspirować młodych muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

 

 

4. Trębacz jest autorem muzyki do amerykańskiego filmu pt. „Więzy” z 1996 roku. To thriller opowiadający historię małżeństwa, które roztacza opiekę nad młodym uciekinierem, postrzegając w nim swojego syna. Do czasu. 


5. Zanim Chris zaczął karierę na własną rękę, był muzykiem sesyjnym. Grał między innymi w zespole Herbiego Hancocka. 


6. Po wspólnej trasie ze Stingiem w 2000 i 2001 roku, zarobił tyle pieniędzy, że zaczął solową karierę. Nagrał 8 płyt, wśród nich są złote, diamentowane i platynowe krążki. Artysta zapowiedział, że jeszcze w tym roku ukaże się jego najnowszy krążek. 


7. W 2008 roku nagrał album DVD z koncertu w Bostonie, który odniósł duży sukces. Wystąpił wówczas w duetach ze znanymi wokalistami i muzykami, m.in. Stingiem, Joshem Grobanem, Stevenem Tylerem czy Johnem Mayerem. Cały koncert ma blisko 1,2 mln wyświetleń na YouTube. Czterokrotnie był nominowany do nagrody Grammy, a w 2013 został jej laureatem za płytę Impressions w kategorii Best Pop Instrumental Album. 


8. Magazyn „People” w 2004 roku umieścił Bottiego na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.

 


9. Często koncertuje w Polsce. Uważa, że nasza publiczność jest najwspanialsza i najbardziej wyrobiona muzycznie.


10. Podczas pobytu w Krakowie dwa lata temu, zagrał hejnał na wieży Kościoła Mariackiego. Później komentował, że było to dla niego bardzo prestiżowe wydarzenie, przyznał też, że miał tremę. 

 

Chrisa Bottiego w muzycznym wydaniu będziemy mogli poznać podczas polskiego tornee we wrześniu. Trębacz wystąpi w: Warszawie – 5 września, COŚ Torwar, Wrocławiu – 6 września, Hala Stulecia oraz Szczecinie – 7 września, Azoty Arena. Wejściówki na te wydarzenia można nabywać za pośrednictwem stron www.bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik w całym kraju. Promotorem polskiej trasy Chrisa Bottiego jest agencja Prestige MJM. 

Galeria