21 kwietnia 2017

Co łączy prestiżowych artystów z królem muzyki filmowej? Sarah Brightman, Andrea Bocelli, 2Cellos i Il Volo mają w swoim repertuarze kompozycje maestro Ennio Morricone! Wykonują nawet te same utwory. Jest jeszcze jeden wspólnych mianownik: wszystkich artystów będzie można zobaczyć i posłuchać na koncertach, które organizuje w tym roku agencja Prestige MJM.

 

Ennio Morricone jest niekwestionowanym królem muzyki filmowej. Liczba kompozycji, nagród i wyróżnień, jaka jest na jego koncie, może przyprawić o zawrót głowy. Samych soundtracków maestro skomponował dobrze ponad pół tysiąca. Nie dziwi więc fakt, że po najsławniejsze tematy muzyczne, których jest autorem, sięgają także najwięksi artyści na świecie, często na stałe włączając je do koncertowego repertuaru.

 

Słowa do pieśni „E più ti penso” zostały napisane na podstawie tematu filmowego „Deborah's Theme”, który pochodzi ze ścieżki dźwiękowej kinowego szlagieru  „Dawno temu w Ameryce” (wykorzystano go także w produkcji pt.„Malena”). Najpierw jednak był to utwór instrumentalny. Współtwórcą tekstu jest z kolei Tony Regis, jeden z najbardziej znanych włoskich piosenkarzy. Tę miłosną pieśń zaczynającą się od słów „Im więcej o tobie myślę, tym bardziej tęsknię”, jako pierwsze w 2010 roku, zaśpiewało trio Il Volo. Zespół umieścił ten utwór na swojej debiutanckiej płycie. W internecie znaleźć można nawet amatorskie nagranie z koncertu, na którym pieśń „E più ti penso” śpiewana jest przez włoskie trio, a towarzyszy mu orkiestra pod dyrekcją samego mistrza Morricone. Jednak dopiero wykonanie Andrei Bocelliego wspólnie z Arianą Grande w 2015 roku stało się bardziej znane. Singiel zwiastuje nową płytę włoskiego wokalisty pt. CINEMA

 

 

Sarah Brigtman z kolei wybrała inny utwór Ennio Morricone, kto wie, czy nie jeden z jego największych tematów muzycznych „Gabriel's Oboe”. To partia na obój, pochodząca z filmu „Misja”. Wybrzmiewa w momencie pierwszego spotkania ojca Gabriela granego, przez Jeremy'ego Irons'a, z Indianami Guarani. Pierwotnie mistrz skomponował ją na obój i orkiestrę, dopiero później utwór instrumentalny zyskał także partię wokalną. Twórczynią tekstu jest Włoszka Chiara Ferraù, która nadała mu tytuł „Nella Fantasia”. Popularna pieśń chętnie wykonywana jest przez różnych wokalistów, najczęściej klasycznych, ale jako pierwsza zaśpiewała ją Sarah Brightman i umieściła na płycie „Eden” z 1998 roku.  Co ciekawe, początkowo Ennio Morricone nie chciał się zgodzić, by do tematu z „Misji” granego przez orkiestrę, stworzono także słowa. W końcu jednak uległ namowom i pozwolił dopisać do wersji instrumentalnej także tekst. Sama wokalistka na swoich koncertach często wykonuje tę właśnie kompozycję.

 

 

Muzyczno-filmowe kompozycje Ennio Morricone szczególnie ukochał sobie jednak duet chorwackich wiolonczelistów 2Cellos. Na ostatniej płycie SCORE – wydanej przed miesiącem z muzyką filmową – umieścili dwa utwory włoskiego mistrza. Znajdziemy tu temat „Cinema Paradiso” z filmu o tym samym tytule, w reżyserii Giuseppe Tornatore pochodzącym z 1988 roku. Ten główny, miłosny temat, skomponowany przez Ennio Morricone, a wykonany przez duet na klasycznych wiolonczelach, brzmi nad wyraz poetycko. Drugim utworem, po jaki sięgnęli Luka i Stjepan, włączając go na najnowszą płytę, był motyw z filmu „Malena” z 2000 roku tego samego reżysera. W roli tytułowej zagrała tu zjawiskowa  Monica Bellucci. Muzycy z 2Cellos zaprezentowali z tego filmu główny temat – ten sam, który w wersji wokalnej zaśpiewali Il Volo czy Andrea Bocelli.
Wiolonczeliści włączyli do swojego repertuaru także sławny utwór „Gabriel's Oboe” z „Misji”.

 

 

Po kompozycje mistrza Morricone najchętniej sięgają muzycy dobrze czujący się w klasycznym repertuarze, bądź do niego zbliżonym. Ale jego utwory wykonują także tak odległe gatunkowo zespoły i muzycy, jak Mettalica czy The Prodigy. Kompozycje mistrza włączył do swojego repertuaru nawet nieodżałowany król popu Michael Jackson! Taki przekrój wykonawców świadczyć może tylko o jednym: jak bardzo ponadczasowy i wszechstronny jest Ennio Morricone!


Koncert, na którym posłuchać będzie można największych kompozycji włoskiego maestro, odbędzie się 14 października w łódzkiej hali Atlas Arena. A czy usłyszymy jego utwory w wykonaniu także innych „prestiżowych” artystów? Przekonamy się w czasie warszawskich koncertów Il Volo (26 czerwca) i 2Cellos (20 listopada) w hali Torwar, występu Andrei Bocelliego w Szczecinie podczas The Tall Ships Races 5 sierpnia, a także na świątecznym show – Royal Christmas Gala – z udziałem m.in. Sarah Brightman 17 grudnia w łódzkiej Atlas Arenie.
Wszystkie wydarzenia organizuje agencja Prestige MJM. Bilety na www.bilety.imprezyprestige.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik.