1 października 2020

Album BELIEVE będzie zawierał zbiór wzruszających, osobistych utworów dla duszy. Oprócz kompozycji znanych z pamiętnego koncertu w Katedrze Duomo w Mediolanie, artysta umieścił na nowym wydawnictwie duety z laureatkami nagrody Grammy oraz dotąd niesłyszany utwór Ennio Morricone. Jest duża szansa, że Andrea Bocelli zaśpiewa te nowości 21 sierpnia 2021 roku na koncercie na PGE Narodowym.

 

 

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli 13 listopada wyda swój nowy, wyjątkowy album Believe. Wydawnictwo jest uznaniem dla kojącej duszę siły muzyki, a powstał przy współpracy z Sugar/Decca Records.

 

Zapowiadana płyta to kolejne przedsięwzięcie Bocellego po bijącym wszelkie rekordy koncercie „Muzyka Nadziei”, który miał miejsce w Katedrze Duomo w Mediolanie. To wyjątkowe widowisko obejrzało jednocześnie ponad 2,8 miliona osób, dzięki czemu przeszedł on do historii jako największe wydarzenie emitowane na żywo i przyciągnął największą widownię spośród wszystkich koncertów muzyki klasycznej relacjonowanych na żywo na YouTube. W ciągu 24 godzin po zakończeniu koncertu, nagranie odtworzyło ponad 28 milionów słuchaczy z całego świata.

 

Nowy album zawiera również dwa utwory nagrane w duecie ze śpiewaczką operową Cecilią Bartoli, a także dotychczas niepublikowany utwór nieżyjącego już włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Na płycie znalazła się wzruszająca kompozycja „Gratia Plena”, która zamyka ścieżkę dźwiękową uznanego przez krytyków filmu pt. „Fatima”. Śpiewając w mediolańskiej katedrze Bocelli w wyjątkowy sposób uwieńczył swój koncert solową interpretacją utworu „Amazing Grace”. Umieszczony on został także na płycie, ale swój charakterystyczny wokal wniosła Alison Krauss – jedna z najważniejszych artystek w amerykańskiej tradycji country-bluegrass i 27-krotna laureatka nagrody Grammy. Wokalistka tak komentuje współpracę z Bocellim: – Cóż za wspaniałe doświadczenie! Fantastyczne, znakomite!

 

 

Tematyka zgłębiona przez Bocellego i umieszczona na nowym albumie jest mu wyjątkowo bliska. Jak mówi sam artysta:
– Inspiracją do albumu „Believe” są trzy słowa: wiara, nadzieja i miłość. Są to trzy cnoty boskie, zakorzenione w religii chrześcijańskiej, ale niezależnie od przekonań religijnych, są to również trzy wyjątkowe klucze otwierające drzwi do przeznaczenia i przynoszące spełnienie w życiu.

 

Album Believe, koprodukowany ze Stevenem Mercurio i Haydnem Bendallem, to zbiór podnoszących na duchu utworów, które na przestrzeni lat inspirowały i dawały wsparcie Bocellemu. Poza nagraniami w duetach, do kolekcji trafiła również nowa kompozycja Ennio Morricone, pt. „Inno sussurato” (ang. „Whispered Hymn”). W albumie nie zabraknie również znanych i lubianych utworów, takich jak „Hallelujah” oraz „You’ll Never Walk Alone”.

 

Na potrzeby Believe, Bocelli skomponował również własną ścieżkę dźwiękową do „Ave Maria” i „Padre Nostro”.
– Nie uważam się za kompozytora, ale jestem muzykiem i czasem w głowie pojawia mi się jakaś melodia w niemalże całkowitej harmonii (…). Muzyka puka do drzwi mojej duszy, a ja przyjmuję ją z radością i uwalniam ją, zapisując na papierze – mówi Bocelli.
Na album trafił również utwór „Mira il tuo popolo” oraz melodie, która przenoszą Bociellego do jego chłopięcych lat i do okresu dorastania w Toskanii. – Stanowią one ścieżkę dźwiękową mojego dzieciństwa – zdradza artysta.

Na Believe znajduje się również jeden z klejnotów muzyki klasycznej – utwór „Fratello sole sorella luna (Dolce è Sentire)”, skomponowany przez Riza Ortolani, który pojawił się wcześniej w filmie Franco Zeffirellego pt. „Brat Słońce, siostra Księżyc”. Kolejna pozycja wzbudzająca zachwyt to „Angele Dei” – niedawno odkryty utwór Pucciniego, w aranżacji Michaela Kaye, zaśpiewany po raz pierwszy przez Bocellego w 2019 roku. „Angele Dei” w oryginale skomponowano bez tekstu, ale na prośbę artysty napisano słowa modlitwy do Anioła Stróża i dodano do utworu.

 

Utalentowany od dziecka Andrea Bocelli jest dziś jednym z najbardziej popularnych współczesnych wokalistów występujących podczas ważnych wydarzeń międzynarodowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej oraz wyprzedających bilety na własne koncerty dla milionów słuchaczy na całym świecie. Bocelli otrzymał Złotego Globa, siedem Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej w dziedzinie muzyki klasycznej oraz gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Jego poprzedni album pt. Si trafił na pierwsze miejsca list przebojów m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 

Podczas swojej kariery trwającej ponad ćwierć wieku, Bocelli przyciągnął swoim rozpoznawalnym i budzącym emocje głosem miliony fanów na całym świecie. Współpracował też z gronem największych artystów, należą do niego m.in. Luciano Pavarotti, Ariana Grande, Jennifer Lopez, Christina Aguilera, Ed Sheeran, Dua Lipa, Céline Dion, Tony Bennett i z wielu innych.

 

Andrea Bocelli rozumie, że muzyka przynosi ukojenie dla duszy, porusza subtelne niuanse ludzkiej natury bez względu na indywidualne przekonania: – Dobra muzyka niesie ze sobą mocne przesłanie pokoju i harmonii, uczy nas piękna i pomaga otworzyć serce i umysł – przekonuje artysta.

 

Włoski tenor wystąpi w Polsce w przyszłym roku na najbardziej reprezentacyjnej arenie w naszym kraju – PGE Narodowym. Będzie to jego pierwszy koncert w tym miejscu. Wszystko wskazuje też na to, że usłyszymy któryś z utworów umieszczonych na nowej płycie, zatem wydarzenie zapowiada się imponująco. Koncert odbędzie się 21 sierpnia 2021 roku, a wejściówki można kupić na bilety.imprezyprestige.com.