2 września 2019

Trudno wskazać drugiego wykonawcę muzyki poważnej, którego twórczość zajmowałaby nieprzerwanie tak wysokie miejsca na szczytach międzynarodowych list przebojów muzyki rozrywkowej. Andrea Bocelli, włoski tenor, od lat uznawany za jednego z najpopularniejszych wykonawców w światowej historii, 21 sierpnia 2021 roku wystąpi na PGE Narodowym.


Jego artystyczna biografia wypełniona jest nie tylko udanymi płytami (16 albumów, które zostały sprzedane w liczbie ponad 85 milionów egzemplarzy), ale też koncertami. Wyjątkowymi w wielu przypadkach, bo Andrea Bocelli występuje też w niezwykłych miejscach.  Na tej liście znalazł się m.in. występ w trakcie 71. ceremonii wręczenia Oscarów (1999) oraz koncert przed finałem piłkarskiej Ligii Mistrzów (2016). W 2010 roku Andrea Bocelli zaśpiewał też na koncercie podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w RPA.

 

 


W sierpniu 2021 roku włoski tenor zaprezentuje się przed publicznością zgromadzoną na PGE Narodowym w Warszawie. Artysta śpiewał już na polskich stadionach: Legii i Gwardii w Warszawie, Cracovii w Krakowie, a w tym roku – na stadionie w Poznaniu (był to koncert z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego). Bocelli przyciąga tłumy jak magnes, a koncerty w tak mało oczywistych – z pozoru – miejscach dla brzmień operowych, okazały się strzałem w dziesiątkę.


Zresztą Andrea Bocelli kroczy tą samą drogą, co wcześniej legendarni Trzej Tenorzy. Ich pierwszy koncert plenerowy odbył się 7 lipca 1990 roku w Termach Karakalli w Rzymie. Sukces i rozpoznawalność także wśród słuchaczy spoza kręgu opery spowodowały, że Luciano Pavarotti, Jose Carreras oraz Placido Domingo występowali później m.in. na stadionie Wembley, na Camp Nou w Barcelonie, czy pod Wieżą Eiffla w Paryżu.


Dla Andrei Bocellego jednym z najbardziej spektakularnych miejsc był, bez wątpienia, finał międzynarodowego zlotu żaglowców The Tall Ships Races. 5 sierpnia 2017 roku Szczecin zamienił się w żeglarską stolicę świata, zaś Andrea Bocelli uświetnił to wydarzenie swoim koncertem, który oklaskiwało 200 tysięcy osób. Jego występ na Wałach Chrobrego był jednocześnie trzecim co do wielkości koncertem w historii Polski.


Przyszłoroczny, sierpniowy koncert włoskiego tenora na PGE Narodowym w Warszawie ma szansę stać się kolejnym niezapomnianym spotkaniem z dźwiękami muzyki poważnej i popularnej.


– Uważam, że sztuka powinna wychodzić do ludzi. Bez względu na to, czy jest to muzyka klasyczna czy bardziej popowa, to jedno i drugie ma takie samo prawo, by występować na stadionie, w filharmonii czy operze –  mówi Leszek Gnoiński, ceniony dziennikarz muzyczny i autor książek.


Jego zdaniem fenomen i ogromna popularność, także w Polsce, Andrei Bocellego wynikają m.in. z łączenia brzmień i pokazywania, że muzyka jest tylko jedna.


– Z jednej strony możemy być świadkami muzyki operowej, którą on częściowo wykonuje i zrobienia tego z rozmachem, który jest charakterystyczny dla muzyki pop. Myślę, że wiele osób oczekuje od niego tego połączenia sztuki, którą można zaśpiewać na różne sposoby. Andrea Bocelli jest tenorem, który pokazuje muzykę pop z zupełnie innej strony. Tak samo, śpiewając operę dla dziesiątek tysięcy ludzi, daje sygnał „możecie pójść do opery i też będziecie zadowoleni z tego, co tam zastaniecie”. Moim zdaniem to świadczy o jego fenomenie, to otwarcie na różne doznania – dodaje Leszek Gnoiński.


21 sierpnia 2021 roku Andrea Bocelli wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Bilety na ten koncert są dostępne na stronie: www.prestigemjm.com. Organizatorem jest agencja Prestige MJM. Dzięki współpracy z PLUS1, z każdego sprzedanego biletu przeznaczone zostaną 4 złote na fundację Andrei Bocellego. Więcej informacji można uzyskać pod adresami: www.plus1.org oraz www.andreabocellifoundation.org.