1 sierpnia 2018

Andrea Bocelli – wielka gwiazda muzyki klasycznej i tenor wszechczasów, który już w maju 2019 roku pojawi się na koncercie w Poznaniu – wydał pierwszy raz w swojej karierze… tomik poezji! I to składający się z pięciu rozdziałów! O czym pisze artysta? Co Andrea Bocelli chciał przekazać? Jak przyjęli go włoscy krytycy?

 

Andrea Bocelli od lat stara się znaleźć drogę, aby podzielić się ze swoimi fanami tym, co jest w nim największą wartością. Włoch może pochwalić się niezwykłym głosem, ale to nie jest jedyna rzecz, za którą kochają go tłumy. Słynny tenor posiada ciepłą osobowość i hart ducha, które sprawiają, że od lat przyciąga do siebie miliony. Andrea Bocelli zdaje sobie sprawę, jak ważne jest budowanie relacji ze swoimi fanami, ale także zwyczajnie, po ludzku, chce dać im szansę na to, by mogli poznać go bliżej, zajrzeć do jego duszy i wejść do jego świata. Zapewne z tego powodu zdecydował się wydać tomik swoich wierszy, który pozwoli fanom i czytelnikom nawiązać z nim relacje na znacznie wyższym poziomie. Można powiedzieć, że to intymna więź, która wytwarza się pomiędzy autorem poezji a czytelnikiem.

 

– Dla tych, którzy zapytaliby, gdzie mogą mnie znaleźć, bez wahania odpowiedziałbym: „w moich skromnych wierszach”. (…) To tam można znaleźć moją żarliwą, niekończącą się pogoń za pięknem, potrzebę świeżego powietrza, przestrzeni, wolności, muzyki, które kryją się między słowami, życzliwością, życiem i wiarą” – mówi o swoim tomiku poezji Andrea Bocelli.

 

 

Wiersze opowiadają o tym, co dla Andrei najważniejsze – pięknie, ludzkiej dobroci, życzliwości. W wielkim w skrócie autor opowiada też o tym, że ci, którzy żyją dla dobra, robią rzecz niezwykle godną podziwu i pełną piękna – żyją poetycko. Chociaż sam artysta w swojej skromności twierdzi, że nie potrafi określić, czym jest poezja, jego tomik „Piccolo Versi” (Małe wiersze) prezentuje się dość okazale. Zbiór zawiera pięć rozdziałów, których tytuły sugerują, że twórczość w znaczącym stopniu odnosi się do prywatnego życia i uczuć artysty, jego rodziny i sytuacji życiowych. Pierwszy z nich mówi o miłości „VERSI D’AMORE”, drugi nosi tytuł VERSI DELLO SPIRITO, oznaczający „Wiersze o duszy”. Trzeci rozdział zatytułowany jest „VERSI DELLA MEMORIA” i poświęcony jest pomięci, czyli są to „Wiersze o pamięci.” Kolejna część to „VERSI DEL QUOTIDIANO”, czyli „Poezja codzienna” odnosząca się do uroku dnia codziennego i codziennie wykonywanych czynności i rytuałów. Ostatnim, piątym rozdziałem w poezji Andrei Bocellego jest hołd oddany temu, z czego znamy Włocha najlepiej – muzyce. „VERSI PER LA MUSICA” to „Wiersze dla muzyki”, które kończą zbiór pierwszego, wydanego przez Andreę Bocellego, tomiku poezji.

 

– Na pograniczu rzeczywistości szukałem i będę nieustannie poszukiwał punktu zbieżności między tym, co piękne, a tym, co dobre, aby potwierdzić stanowczo moje przekonanie, że wszystko to, co piękne, jest również dobre i na odwrót. (…) Piękno i dobro zawsze idą w parze, a ich fuzja rodzi poezję – dodaje Andrea Bocelli na podsumowanie swojego tomiku poezji.

 

Wiersze wydają się być niezwykle wzruszający i doskonale napisany. Jeżeli przyjrzeć się komentarzom pisarzy i znawców, okazuje się, że Andrea Bocelli jest nie tylko wielkim tenorem, ale także świetnym poetą!

– Poezja zawiera sekretną etymologię życia. Andrea Bocelli to rozumie. Podczas spektakli operowych czerpie głęboko ze swojej wrażliwości, swojej duszy, aby uwolnić inne uczucia, które kryją się w partyturze. Kiedy pisze poezję, poszukuje melodyjnych słów i znaczeń, w tajemniczej harmonii, które otwierają serce osoby, z którą dzieli swoje myśli (…). Jako muzyk, jako poeta, pracuje nad magiczną mocą znaków i dźwięków, tworząc prawdziwą sztukę – komentuje Giorgio De Martino, autor książki „Głosy Toskanii”.

 

 

„Piccoli Versi” swoją premierę miało 24 lipca 2018 roku w Lajatico – rodzinnej miejscowości Andrei Bocellego. Do tej pory tomik występuje jedynie w wersji włoskiej. Po niezwykle ciepłym przyjęciu poezji Andrei we Włoszech, pozostaje liczyć, że doczekamy się tłumaczenia „Piccoli Versi” na język angielski lub polski. Jeśli jednak komuś nie jest znany język włoski, a również pragnie, aby połączyła go intymna więź z Andreą Bocellim, nie pozostaje mu nic innego, jak pojawić się na nadchodzącym koncercie wielkiego tenora w Polsce. Występ odbędzie się na Stadionie Poznań 11 maja 2019 roku i organizowany jest z okazji obchodów stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Będzie to zdecydowanie jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych w historii stolicy Wielkopolski. Organizatorami koncertu są: agencja Prestige MJM oraz Marcelin Management, operator Stadionu Poznań. Bilety na to wydarzenie można nabywać poprzez strony bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.  Wydarzenie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Miasta Poznania. Organizatorami występu są agencja Prestige MJM oraz Marcelin Management, operator Stadionu Poznań.