Anatoly i Anna – pierwsze twarze The Royal Moscow Ballet

19 kwietnia 2017

Kim są założyciele The Royal Moscow Ballet? Kim trzeba być i jakie szkoły trzeba ukończyć, aby osiągnąć światową karierę w tak trudnej dziedzinie, jaką jest balet? Anatoly Emelianov i Anna Alexidze – to wybitni artyści światowego formatu. Dokładnie dwadzieścia lat temu ta dwójka, zdecydowała się zrobić coś – jak się okazało – bardzo wartościowego dla świata.  Po ciężkiej i wieloletniej edukacji w 1997 roku założyli The Royal Moscow Ballet, który będzie można podziwiać podczas ich nadchodzącego tour po Polsce w listopadzie tego roku.

 

Korona rosyjskiego baletu – The Royal Moscow Ballet – została założona przez obecną dyrektorkę artystyczną i prowadzącą balerinę – Annę Alexidze oraz obecnego choreografa głównego i głównego tancerza Anatolija Emalianova w 1997 roku. Napędzani chęcią odkrywania nowego i poszerzania swoich zdolności, kreatywności i horyzontów – zdecydowali się rozwinąć coś  innego – nowy repertuar baletu, gdzie przedstawiać będą klasyczne dzieła w innowacyjny sposób, a także współczesne opowieści. Wszystko to jednak z zachowaniem pełnego profesjonalizmu.

 

Dyrektor – artysta z orderem
Anatoly Emelianov urodził się w Rosji. W 1991 roku został absolwentem Choreograficznego Uniwersytetu Permskiego i rozpoczął karierę w Teatrze Opery i Baletu w Niżnym Nowogrodzie.  Anatoly pracował również jako głównym tancerz w Moskiewskim Dziecięcym Teatrze Muzycznym Natalii Sats, Moskiewskim Festiwalu Baletu Sergey Radczenko, Moskiewskie Miasto Baletu Viktora Smirnova Golovsnovs i dla Klasycznego Metropolitan Ballet Paula Mejia i Alexandra Vetrova w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w 2001 roku ukończył Wydział Teatralny na Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych (GITIS). Obecnie Emalianov jest dyrektorem artystycznym i choreografem w Królewskim Balecie Moskiewskim, jak i dyrektorem Ogólnorosyjskiego festiwalu baletowego „Constellation RUSSIA”. Przedstawienia we własnej produkcji i choreografii, które wyszły spod jego rąk to na przykład „Romeo i Julia”, „Dziadek do orzechów”, „Kopciuszek”, „Carmen” Bizeta, „Śpiąca Królewna” Czajkowskiego, „Zaproszenie do tańca” i klasyk wszech czasów „Jezioro Łabędzie”. Nikogo nie powinno więc dziwić, że w 2007 roku został odznaczony orderem Rycerza Drugiego Dyaghilewskiego „Za Wkład w Kulturę Rosyjską”.

 

 

„Choreograf Anatoly Emelianov jest niezwykle utalentowany z jego nowoczesną wizją artystyczną i współczesnym sposobem myślenia. To naprawdę ogromny plus, że jego balet zbudowany jest na klasycznych fundamentach, lecz w tym samym czasie nie jest dogmatyczny i nie podąża ślepo za tradycją. Naprawdę interesujący jest sposób postrzegania tego młodego mężczyzny, myśli w sposób  nowoczesny o miłości i ludzkim życiu. Korona Rosyjskiego Baletu z pewnością nie jest tradycyjna i ma swoją unikalną twarz artystyczną.” – powiedział Mikhail Lavrovsky, założyciel i tancerz oraz obecny Master-Repetiteur z Teatru Bolshoi.


Primabalerina też może być Rycerzem
Nie inaczej ma się historia Anny Alexidze, która również, razem z Emelianovem w 2007 roku została odznaczona orderem Rycerza Drugiego Dyaghilewskiego „ZaWkład w Kulturę Rosyjską”. Anna jest absolwentką  Państwowej Szkoły Choreograficznej w Tbilissi, którą ukończyła w 1993 roku. Alexidze jest wyśmienitą primabaleriną, nauki pobierała od N. Silvanovicha – sławnego na cały kraj – „Honorowanego Nauczyciela Rosji”. Należy pamiętać o osiągnięciach Anny, która to w 1992 wygrała Międzynarodowe Mistrzostwa Dyaghileva Tancerzy Baletowych w Szczecinie. W 20012 roku ukończyła Wydział Teatralny na Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych (GITIS). Anna została również wyróżniona i otrzymała dyplomy w imieniu burmistrza San Francisco i prezydenta Sri Lanki za osiągnięcia i wkład w rozwoju choreografii. Jej praca i doświadczenie wliczając w to wkład dla Moskiewskiego Dziecięcego Teatru Muzycznego Natalii Sats i Moskiewskiego Baletu Viktora Smirnova Golovsnova. Obecnie Anna Alexidze jest gwiazdą i dyrektorem artystycznym w Koronie Moskiewskiego Baletu. Jako prowadząca primabalerina tańczyła w „Kopciuszku”, „Don Kiszocie”, „Dziadku do orzechów”, „Zaproszeniu do Tańca”, „Jeziorze Łabędzim”, „Cross Winds”, „Doktorze Aybolit”,”Małym Księciu”, „Juno and Avo”, „Eseninoe i Isadorze”, „Niebieskim Ptaku”, „Scarlet Sails”, „Carmen”, „Śpiącej Królewnie”, „Giselle” i wiele innych.  Ilość przedstawień, w których Alexidze występowała jako primabalerina jest więc ogromna. Jednak czego innego spodziewać się po wyśmienitej tancerce, która nauki pobierała nauki u baletowego guru.

 


The Royal Moscow Ballet skoncentrowany jest w dużej mierze na zgrabnym podziale i połączeniu wizji sztuki baletu i współczesnej konwersacji artystycznej.
Tancerze grywali swoje przedstawienia między innymi w Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Izraelu, Japonii, Chinach i wielu innych krajach. Ich celem jest nie tylko dzielenie się swoją rosyjską kulturą, ale również pokazanie, jak piękno sztuki odzwierciedla ludzką duszę i może być siłą napędową do zmian. Ich prace obejmują arcydzieła klasyczne oraz taniec współczesny. Po zaledwie dwudziestu latach The Royal Moscow Balet cieszy się świetną renomą i jest jednym z najbardziej cenionych baletów w Rosji i na całym świecie.

 

The Royal Moscow Ballet będziemy mogli już niedługo podziwiać w Polsce podczas ich  nadchodzącej trasy. Pojawią się w Gdyni (26 listopada), Poznaniu (27 listopada), Zabrzu (28 listopada), Krakowie (29 listopada) i Warszawie (30 listopada) z klasyką gatunku – „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego z choreografią stworzoną przez Mariusa Petipa, Lva Ivanova i Anatolya Emelianova.

 

Bilety można nabywać poprzez strony: www.bilety.imprezyprestige.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całej Polsce. Koncert organizowany jest przez agencję Prestige MJM.

 

 

Galeria