4 kwietnia 2018

The Royal Moscow Ballet – Korona Rosyjskiego Baletu nie tylko rozkochał w sobie polską publiczność, ale również sam ją pokochał! Jedna z najlepszych grup baletowych świata postanowiła znów podzielić się wielkim dziełem rosyjskiej sztuki, jakim jest Jezioro Łabędzie, i powraca do nas w październiku!

 

W zeszłym roku The Royal Moscow Ballet – Korona Rosyjskiego Baletu i tym samym jeden z najlepszych zespołów baletowych na świecie pojawił się w Polsce po raz pierwszy. Klasykę gatunku, czyli Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego tancerze przedstawili w Gdyni, Poznaniu, Zabrzu, Krakowie i Warszawie. Choreografię stworzyli: Marius Petipa, Lev Ivanov i Anatoly Emelianov.


Grupa baletowa była niezwykle ciepło przyjęta, publiczność zachwycona, a niemal wszędzie sale na spektaklach baletowych zapełnione były do ostatniego miejsca! Zazwyczaj w relacji artyści – publiczność pozytywne emocji wychodzą ze strony widowni. Tym razem obie strony od razu „wpadły sobie w oko”! Anatoly Emelianov – założyciel, główny tancerz i choreograf The Royal Moscow Ballet zapytany o ubiegłoroczny pobyt w Polsce, wspomina:

 

 

– W zeszłym roku mieliśmy możliwość wystąpić po raz pierwszy przed polską publicznością ze spektaklem „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Jest to standard klasycznego baletu rosyjskiej szkoły baletowej. Było to dla nas niezwykle emocjonujące – móc zatańczyć w waszym kraju. Byliśmy wzruszeni tak ciepłym przyjęciem. To było oczywiste, że muzyka i taniec przeniknęły do serc widowni!

 

Grupa pojawi się po raz kolejny w Polsce z tym samym repertuarem – Jeziorem Łabędzim. Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli w zeszłym roku wziąć udziału w tournée Korony Rosyjskiego Baletu, będą mogli więc nadrobić zaległości i obejrzeć tancerzy jeszcze w tym roku! Pojawią się w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu, Krakowie, Łodzi i Gdyni. Jak twierdzi Anatoly Emelianov, spektakl Jezioro Łabędzie jest wielkim i nieśmiertelnym dziełem rosyjskiej sztuki, którym mają obowiązek, ale też wielką radość, się dzielić.

 

– Jezioro Łabędzie jest w naszym repertuarze już od bardzo długiego czasu, ale za każdym razem odkrywam tę muzykę ponownie. Niemożliwym jest nie przyznać, że muzyka Czajkowskiego jest magiczna, co czyni ją nieśmiertelną. Zdecydowaliśmy się przywieźć ten spektakl do Polski raz jeszcze, ponieważ po raz kolejny chcemy podzielić się z polską widownią tym wielkim dziełem rosyjskiej sztuki – stwierdza Anatoly Emelianov. 

 

 

Jezioro Łabędzie jest najbardziej znaną i rozpoznawalnym spektaklem baletowym. Jednak każdy zespół tańczy go w pewnym sensie inaczej, zachowując jedynie motyw przewodni oraz piękną muzykę Piotra Czajkowskiego. Dlatego też jest tak ważne, aby dać szansę tej sztuce nie tylko samej w sobie, ale przede wszystkim w aranżacji i wykonaniu prawdziwych mistrzów. Może się bowiem okazać, że odkryjemy nową twarz znanego nam już baletu, w której zakochamy się bez pamięci?!


– Mamy nadzieję, że będziecie mogli odkryć te sztukę dla siebie na nowo – w jeszcze piękniejszych i zachwycających barwach! – podsumowuje Anatoly Emelianov.

 

Artyści z The Royal Moscow Ballet zatańczą w: Warszawie (14 października), Toruniu (15 października), Poznaniu (16 października), Wrocławiu (17 października), Zabrzu (18 października), Krakowie (19 października), Łodzi (20 października) i Gdyni (21 października).  Bilety można nabywać poprzez strony: www.bilety.prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całej Polsce. Wydarzenie organizowane jest przez Agencję Prestige MJM.

 

Galeria