45 tysięcy osób obejrzało The Royal Moscow Ballet

12 listopada 2019

Zakończyła się tegoroczna trasa The Royal Moscow Ballet w naszym kraju. Najsłynniejsza grupa baletowa na świecie wystawiła osiem przedstawień „Jeziora łabędziego” w ciągu ośmiu dni. Po raz pierwszy mogli je obejrzeć mieszkańcy północno-wschodniej Polski – w nowoczesnym EXPO Mazury w Ostródzie. W ciągu trzech lat występów, rosyjskich tancerzy oklaskiwało blisko 45 tysięcy osób.

 

„Jezioro łabędzie” to klasyczny spektakl, chyba najsłynniejszy w całej historii baletu. W swoim repertuarze ma go wiele zespołów tańca klasycznego, ale tylko niewielu z nich dysponuje tak mocno zapełnionym kalendarzem występów na całym świecie. A tak jest właśnie z grupą The Royal Moscow Ballet, kierowanym przez Anatolya Emelianova, dyrektora generalnego i głównego choreografa teatru. Moskiewski balet każdego roku daje kilkadziesiąt spektakli zarówno w klasycznej, jak i współczesnej odsłonie. Występuje na najlepszych scenach w Europie, odwiedzając takie kraje jak: Włochy, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy, Austria, Malta i Irlandia, a także poza nią: w Izraelu, Chinach, Korei, Japonii oraz na Sri Lance.

 

Teatr znany jest także w Polsce. The Royal Moscow Ballet przyjechał po raz pierwszy do naszego kraju na zaproszenie Prestige MJM w 2017 roku i dał pięć spektakli „Jeziora łabędziego”. Widowisko tak się podobało, że kolejnego roku, do Gdyni, Poznania, Zabrza, Krakowa i Warszawy dołączyły kolejne miasta: Toruń, Wrocław i Łódź. Na ośmiu scenach, grupa dała wtedy w sumie 11 przedstawień. W tym roku spektakl po raz pierwszy wystawiony został w EXPO Mazury w Ostródzie. Wszędzie tancerze zdobywali grono nowych miłośników i ugruntowali swoją pozycję w Polsce jako najpopularniejszy i najlepszy balet klasyczny.

 

Przez trzy lata The Royal Moscow Ballet odwiedził dziewięć miast, wystawiając 24 spektakle i gromadząc blisko 45 tysięcy osób.
 
Jesteśmy dumni, że „Jezioro łabędzie” w wykonaniu The Royal Moscow Ballet cieszy się tak wielkim uznaniem polskiej publiczności. W tym roku tancerze przywieźli ze sobą nową scenografię i nowe stroje. To, w połączeniu z wciąż wysokim poziomem widowiska, uczyniło go jeszcze bardziej prestiżowym – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która po raz trzeci zorganizowała trasę baletową The Royal Moscow Ballet w naszym kraju.