4 kwietnia 2017

Ennio Morricone udzielił dziesiątki wywiadów, napisano o nim już chyba wszystko. Ciągle są jednak fakty, o których nie wszyscy wiedzą, albo nie pamiętają. W kontekście zbliżającego się koncertu Mistrza (14 października, Atlas Arena w Łodzi) czas więc o nich przypomnieć. Oto mniej znane informacje dotyczące jednego  z największych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej.

 

1. Od lat mieszka w centrum Rzymu, blisko Colosseum. Tutaj też pracuje. Wyłącznie w swoich apartamentach udziela dziennikarzom wywiadów. Dom opuszcza rzadko, nigdy też nie nauczył się mówić w języku w angielskim. Po statuetkę Oscara w zeszłym roku stawił się jednak osobiście, a tradycyjne podziękowanie wygłosił po włosku.


2. Wprawdzie znany jest z tworzenia muzyki filmowej, niemniej na swoim koncie ma – w co może trudno uwierzyć – wiele przebojowych piosenek. Pisał je m.in. dla Paula Anki, czy Mirelle Mathieu. Współpracował nawet z duetem Pet Shop Boys, dla którego napisał utwór „It Couldn't Happen Here”. Na drugim biegunie niefilmowych „produkcji” znajduje się muzyka klasyczna, np. kantata stworzona na cześć Jana Pawła II. Utworów, które nie są ścieżkami dźwiękowymi do obrazów kinowych, stworzył ponad setkę.

 


3. W latach 50. podjął współpracę z RAI. Przepracował tam jednak zaledwie pół dnia, gdy dowiedział się, że jako zatrudnionemu nie wolno odtwarzać swoich utworów.


4. Od 1964 roku, czyli od początku powstania należał do awangardowego zespołu Gruppo di Improvisazione Nuova Consonanza, nazywanego w skrócie The Group.  Grał w nim na trąbce.


5. Bardzo cenią go fani zespołu Metallika. Sama formacja ma także wiele szacunku dla Ennio Morricone, dlatego też każdy ich koncert rozpoczyna się wykonaniem jednego z utworów wielkiego mistrza.


6. Dobrze wyraża się o naszym kraju: – Za każdym razem, kiedy jestem tutaj, dochodzę do wniosku, że Polska jest krajem, który można podziwiać. Mam wielki szacunek do Polski i do Polaków – przyznaje Morricone.


7. Kompozycje Włocha ma w swoim repertuarze tak wiele współczesnych gwiazd muzycznych, że łatwiej pewnie byłoby wymienić tych, którzy jego utworów nie wykonują. Spróbujmy jednak przytoczyć chociaż kilka nazwisk powiązanych z Ennio Morricone. Są, to: Sting, Celine Dion, Barbra Streisand, Andrea Bocelli, Michael Jackson, Bruce Springsteen, Il Volo, a nawet Metallica czy The Prodigy i Slash.

 


8. Maestro potrafił jednocześnie pisać muzykę do kilku filmów naraz, i to zarówno do wielkich hollywoodzkich produkcji, jak również drugorzędnych filmów klasy B czy nawet horrorów.


9. Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Nienawistna ósemka” Ennio Morricone dostał przed rokiem, ale, jak przyznał, obrazu w reżyserii Quentina Tarantino nawet… nie oglądał! Muzykę zaś napisał w oparciu o przeczytany scenariusz.


10.  Mistrz Morricone komponował dla największych reżyserów na całym świecie, ale jednemu z nich odmówił: Clintowi Eastwoodowi. I dzisiaj tego żałuje. Przyznał jednak, że „nie” powiedział z szacunku dla twórczości Sergio Leone, w którego filmach aktor zyskał sławę, a Morricone komponował muzykę.

 

Koncert Ennio Morricone odbędzie się 14 października w łódzkiej  hali Atlas Arena. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM. Wejściówki można nabywać za pośrednictwem stron: bilety.imprezyprestige.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik.