10 faktów o Lionelu Richie, które powinien znać każdy uczestnik koncertu w Ergo Arenie!

15 marca 2016

Zaledwie 4 miesiące dzielą nas od występu Lionela Richie w Polsce! Koncert amerykańskiego wokalisty odbędzie się 21 lipca w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie. W związku z dużym zainteresowaniem wizytą artysty w naszym kraju, prezentujemy 10 interesujących faktów o karierze piosenkarza z Alabamy.

 

1. Lionel Richie zyskał sławę jako frontman grupy muzycznej The Commodores, która miała na swoim koncie m.in. występ supportujący grupę The Jackson 5.


2. W młodości Lionel Richie otrzymał stypendium sportowe Instytutu Tuskegee i poważnie rozważał poświęcenie się karierze sportowej oraz grze w tenisa.


3. Lionel Richie sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie, co czyni go jednym najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów.


4. Jeden z największych hitów artysty – kompozycja "Hello" –  dotarła do 1. pozycji na trzech listach przebojów czasopisma „Billboard”: Hot 100 (2 tyg.); Hot R&B/Hip-Hop Songs (3 tyg.) i Hot Adult Contemporary Tracks (6 tyg.). Utwór wspiął się również na szczyt brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart.

 


5. W 1985 roku Lionel Richie był współautorem piosenki "We Are The World". Celem produkcji singla charytatywnego, wykonanego przez formację USA for Africa, było zebranie pieniędzy na pomoc dla głodującej Afryki.

 

6. W 1987 roku Lionel Richie podjął decyzję o przerwaniu kariery muzycznej na kilka lat, by zaopiekować się chorym ojcem. Artysta wrócił do branży muzycznej wraz z wydaniem albumu "Back to Front", który ukazał się w 1992 roku.


7. Piosenkarz jest od lat aktywnie zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz walki z rakiem piersi, z którym zmagała się babcia artysty. Richie przekazał łącznie na cele charytatywne aż 3,1 miliona dolarów!


8. Lionel Richie słynie z uwielbienia dla ekskluzywnych samochodów. Jednym z prezentów świątecznych, jakie artysta sprawił sam sobie, było siedem limuzyn marki Mercedes Benz.


9. Trzeci album wydany w 1986 roku – płyta „Dancing on the Ceiling” zawierał utwór „Say You, Say Me”, za który artysta otrzymał Oscara w kategorii najlepsza piosenka oryginalna.


10. Choć w latach 1983-2015 Lionel Richie odbył niespełna 500 koncertów na całym świecie, przed polską widownią wystąpił zaledwie dwa razy – w 1999 r. na festiwalu w Sopocie oraz w 2010 r. w trakcie koncertu charytatywnego w Pałacu Prezydenckim.

 

Lionel Richie wystąpi w gdańsko – sopockiej ERGO ARENIE 21 lipca 2016 roku. Wejściówki można nabywać poprzez stronę prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.