24 października 2017

Jeszcze niespełna 30 lat temu żaden fan Queen nie wyobrażał sobie swojego zespołu bez jego charyzmatycznego frontmana. Wielu „wyznawców” tej formacji nadal uważa, że bez Freddiego Mercurego nie ma prawdziwego Queen. Od śmierci wokalisty minęło 26 lat, a przeboje zespołu nadal są śpiewane, chętnie słuchane i odtwarzane, wciąż też przybywa nowych fanów Queen. Pamięć o Freddiem ciągle jest żywa, także dzięki Adamowi Lambertowi, wokaliście, który bardzo dobrze wpisuje się w repertuar zespołu. Nie kopiuje wielkiego Freddiego, ale mierzy się z jego charyzmą, równie nieutemperowanym podejściem do życia i mniemaniem o własnej wielkości. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Adamie Lambercie? Oto 10 faktów o wokaliście, który z zespołem  Queen przyjedzie 6 listopada do Polski na jedyny koncert w łódzkiej Atlas Arenie.

 

1. Adam początkowo był bardzo nieśmiały. Jako nastolatek walczył z nadwagą, a jego wcześniejszy wygląd nie sprzyjał kształtowaniu poczucia własnej wartości – ważył wtedy ponad sto kilogramów! Po latach przyznał, że w tamtym czasie brak pewności siebie był przeszkodą w swobodnym poruszaniu się po scenie.


2. Od wczesnych lat interesował się także aktorstwem. Pierwszy występ na scenie zaliczył w wieku 10 lat. Kilka lat później występował w musicalach, takich jak: „Skrzypek na dachu”, „Grease” i „ Hello, Dolly!”. Wystąpił także w serialu „Glee” oraz telewizyjnej wersji musicalu „The Rocky Horror Picture Show”.

 

 

3. Kariera muzyczna Adama Lamberta ma swój początek w amerykańskim programie Idol. W 2009 roku 27-letni wokalista zgłosił się na przesłuchanie do ósmej edycji, w której zaśpiewał dwie piosenki: Rock with You – Michaela Jacksona i Bohemian Rhapsody zespołu Queen. W finale American Idol Lambert zajął ostatecznie drugie miejsce. W programie wraz z członkami zespołu Queen i Krisem Allenem – zwycięzcą show – wykonał utwór We are the champions.


4. Wokalista nigdy nie robił tabu ze swojego homoseksualizmu. Jest zdeklarowanym gejem, a jego odważny coming out w 2009 roku nadał jego karierze tempa. Publicznie ujawnił swoją orientację seksualną na łamach popularnego magazynu „Rolling Stone”, a wydanie z artykułem „I'm a Gay” było najlepiej sprzedającym się w całym 2009 roku.


5. Decyzja o współpracy Adama z zespołem Queen została oficjalnie ogłoszona podczas występu w Belfaście na „MTV Europe Music Awards 2011”. Zaprezentowano tam formację Queen + Adam Lambert.


6. Na przygotowania do pierwszego wielkiego koncertu w ramach trasy Queen + Adam Lambert w 2012 roku w Kijowie wokalista miał zaledwie 9 dni.


7. Gwiazdor ma już na koncie prestiżowe nagrody, m.in. kilkukrotnie w kategorii „Wybitny artysta muzyczny”, a także za „Najlepszą męską postać w reality show” w American Idol w 2009 roku. Również w Polsce został doceniony i otrzymał w 2015 roku nagrodę specjalną Eska Music Awards.


8. Artysta występuje także samodzielnie. Wydał już trzy płyty solowe. Debiutancki album Lamberta „For Your Entertainment” z 2009 roku dotarł do 3. miejsca listy „Billboard 200” najlepiej sprzedających się płyt w Stanach Zjednoczonych, natomiast drugi album „Trespassing” z 2012 r. debiutował na 1. miejscu tego notowania.

 

 

9. Fani Lamberta określani są jako „Glamberts”, a jego muzyka trafia nie tylko w gusta nastolatków, ale także do kobiet w średnim wieku, które na jego koncerty przychodzą ze swoimi nastoletnimi córkami! Fanki zarówno te młodsze, jak i starsze często piszczą i krzyczą, czy nawet… płaczą!


10. Artysta w swojej kilkuletniej karierze zdążył także nagrać muzykę do filmów. Pierwszą była ballada pop-rockowa „Time for Miracles”, wydana jako drugi singiel artysty, wykorzystany w filmie katastroficznym o tytule „2012”. Nagrał także swoją autorską wersję przeboju „Think” do produkcji animowanej „Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film”. Kreskówka wyświetlana była w tym roku.

 

Z początkiem listopada, Queen + Adam Lambert rozpoczynają czwartą wspólną trasę, w ramach której odwiedzą także Polskę. Wystąpią 6 listopada w hali Atlas Arena w Łodzi. Ostatnie wejściówki można nabyć za pośrednictwem stron www.bilety.imprezyprestige.com, eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik w całym kraju. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM.