10 faktów dotyczących Dave Matthews Band przed koncertem w Gdańsku!

19 października 2015

 1.    Dave Matthews, frontman zespołu, urodził się w RPA. Jego rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, kiedy ten miał dwa lata. W wieku 13 lat muzyk ponownie powrócił do Afryki. Jak twierdzi życie na dwóch kontynentach pozwoliło mu lepiej zrozumieć kwestie polityki i rasizmu.


2.    Pierwszy publiczny koncert Dave Matthews Band odbył się w 1991 roku, podczas festiwalu Eath Day w amerykańskim Charlottesville, gdzie założony został zespół.


3.    W zaledwie kilka lat, z mało popularnej formacji koncertującej w niewielkich salach, Dave Matthews Band stał się jedną z największych gwiazd w Stanach Zjednoczonych, sprzedających swoje płyty w milionach egzemplarzy i wypełniających po brzegi największe hale koncertowe.


4.    Dave Matthews Band ma na koncie wydanie ośmiu albumów studyjnych, spośród których aż siedem otrzymało status platynowej płyty i aż sześć dotarło na szczyt listy Billboard 200.


5.    Zespół pozwala swoim fanom na pełną rejestrację audio występów na żywo na potrzeby prywatnego i niekomercyjnego użytku, przyczyniając się do tworzenia ogromnej interaktywnej społeczności miłośników ich muzyki. Jest to swoisty fenomen jeśli chodzi o koncerty gwiazd tego formatu!


6.    Setlista każdego z koncertów Dave Matthews Band jest inna od poprzedniej, zarówno pod względem kolejności utworów, jak i ich doboru. Bez względu na ilość wysłuchanych koncertów, każde spotkanie z Dave Matthews Band na żywo gwarantuje zupełnie nową porcję muzycznych wrażeń.


7.    Zespół był trzykrotnie nominowany do nagrody American Music Awards, sześciokrotnie do MTV Video Music Awards oraz aż trzynastokrotnie do Grammy Awards. Spośród wszystkich nominacji DMB ma koncie tylko jedną statuetkę Grammy.


8.    Zespół Dave Matthews Band jest aktywnie zaangażowany w liczne inicjatywy o charakterze charytatywnym oraz społeczno-politycznym. Muzycy przeprowadzili dotychczas m.in. kampanię przeciwko globalnemu ociepleniu oraz liczne aukcje charytatywne. Dave Meatthews jest także znany z oficjalnego poparcia dla Baracka Obamy.


9.    Muzycy zespołu Dave Matthews Band są założycielami fundacji Bama Works. Inicjatywa wspiera liczne akcje społeczne, zarówno o charakterze regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.


10.     W 1994 roku David J Toscano, ówczesny burmistrz amerykańskiego Charlottesville, ogłosił datę 27 września Dniem Dave Matthews Band. Termin ten nawiązuje do dnia wydania debiutanckiego albumu zespołu, zatytułowanego "Under the Table and Dreaming".

Przypominamy, że koncert Dave Matthews Band odbędzie się już 28 października w położonej na pograniczu Gdańska i Sopotu hali ERGO ARENA. Wejściówki na to wydarzenie można nabywać za pośrednictwem stron: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, Eventim, Ticketpro oraz w salonach EMPIK na terenie całego kraju.

 

Galeria