31 maja 2019

Preisner's Voices – trzypłytowe wydawnictwo, które podsumowuje twórczość Zbigniewa Preisnera niedawno ukazało się ponownie.  Napisać o nagranej muzyce „wybitna” to tak, jakby nic nie powiedzieć. Twórczość, która porusza i inspiruje do życia, do przemyśleń. Przypominamy o albumie przed wyjątkowym koncertem z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej kompozytora. Spotkanie z muzyką Zbigniewa Preisnerem odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arena w Krakowie.

 

– Przez te wszystkie lata udało mi się pracować z najlepszymi z najlepszych, spotkałem na swojej drodze wielu wspaniałych reżyserów filmowych, muzyków, dyrygentów, realizatorów dźwięku. Współpracowałem z wieloma orkiestrami, studiami nagrań. Wymienienie wszystkich, choć bardzo bym tego chciał, nie jest możliwe… – te słowa Zbigniewa Preisnera możemy znaleźć we wkładce specjalnego wydania albumu Preisner's Voices.

 

Zbiór trzech płyt jest niezwykłą okazją do podsumowania twórczości tego wybitnego kompozytora, który przy bliższym poznaniu tak wiele zyskuje. Niejednokrotnie przez osoby, które miały okazję go poznać, jest nazywany po prostu przyjacielem. Zbigniew Preisner nie zapomina jednak o tych, dzięki którym osiągnął uznanie jako kompozytor, autor muzyki, artysta. W książeczce dołączonej do płyty, możemy znaleźć podziękowania m.in. dla: Władysława Strejczeka, który był pierwszym nauczycielem Mistrza, Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, z którymi podbijał świat. Są podziękowania również dla Leszka Możdżera, który nauczył swojego starszego kolegę, że czasem muzyka między nutami jest ważniejsza od samego dźwięku….

 

 

Twórczość Zbigniewa Preisnera odbierana wyłącznie przez pryzmat muzyki filmowej, dziś uzyskała głos, który w obecnych czasach zmusza do refleksji, czasem nostalgii i zadumy nad swoim jestestwem. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z dziełem kompletnym.

 

Pierwsza płyta „Preisner-Towarnicka” z trzypłytowego wydawnictwa zawiera 18 utworów skomponowanych przez Mistrza, w których zagościł unikalny sopran Elżbiety Towarnickiej.
– Nagrywałem z Elą wielokrotnie, do różnych filmów, dla wielu reżyserów. Zawsze budziła podziw i szacunek, jaki należy się wielkim artystom. Na naszych koncertach, które wspólnie gramy, niezależnie w Polsce czy zagranicą, jest przyjmowana owacyjnie, jej głos podziwiają wszyscy – wspomina Zbigniew Preisner. Wśród utworów na płycie znalazły się również najbardziej popularne motywy muzyczne skomponowane dla filmów takich jak : „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki” oraz „Trzy kolory”.

 

Na drugiej płycie zatytułowanej „Głosy”, znajduje się 15 utworów wykonanych przez artystów, z którymi kompozytor współpracował na przestrzeni lat. – Każda z tych piosenek powstała z jakichś ważnych powodów, w sytuacjach szczególnych. Czasami pisałem je dla siebie, czasami stanowiły one fragment moich projektów czy filmów. (…) Za każdą z nich kryją się piękne głosy wykonawców, moich znajomych, przyjaciół, a także osób, których nigdy nie spotkałem, ale oni gdzieś znaleźli te utwory i włączyli do swojego repertuaru – pisze Zbigniew Preisner. Na kompilacji usłyszymy głosy Sarah Brightman, Czesława Miłosza, Grzegorza Turnaua, Hanny Banaszak czy Manolisa Lidakisa.

 

Niezwykłe wydawnictwo zamyka „Danse Macabre”, czyli album teatralnej muzyki, który nie był publikowany do tej pory w Polsce. W nagraniu wzięli udział: Adam Klocek, Mathias Eick oraz dwaj młodzi kontratenorzy Marcel i Nikodem Legun – wszyscy związani z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.

– Współpraca ze Zbigniewem Preisnerem zawsze podnosiła mnie na duchu. Jest on jednym z najbardziej wyróżniających się artystów, z jakimi kiedykolwiek pracowałem. Brutalnie szczery, a jednak przepełnia go wielka subtelność. Jak niedźwiedź, który w jednej chwili łagodnie i delikatnie wyskrobuje miód w ulu, by za chwile oderwać komuś głowę swoimi wielkimi pazurami. Dlatego właśnie tak bardzo uwielbiam pracę ze Zbigniewem(… ). Na początku chciałem, by stworzył muzykę pod głosy aktorów. Chciałem, by szumieli na scenie. On jednak, w swojej wyjątkowej inteligencji poczucia koncepcji dał mi coś znacznie lepszego. Głos zmarłego ojca przeobraził się w instrument – trąbkę. Chór rodzinny stał się piękną i majestatyczną wariacją nut spod ręki mistrza. Wystarczy posłuchać i od razu to wiesz – komentuje Thomas Vinterberg, reżyser oraz scenarzysta, odpowiedzialny m.in. za tak wybitny film jak „Polowanie”.

 

 

Niebywała okazją do zapoznania się z spectrum muzyki mistrza będzie jego jubileuszowy koncert zatytułowany Preisner's Music, który odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków.W wybranych utworach wystąpią także Teresa Salgueiro, Lisa Gerrard i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi również światowej sławy top modelka Anja Rubik i legenda polskiego kina – Jerzy Trela. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których kompozytor stworzył muzykę. Bilety można nabywać za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM.