2 listopada 2017

Już w połowie grudnia Łódź odpłynie w magiczną krainę, w której Boże Narodzenie jest najpiękniejszym spektaklem na świecie! Brzmi baśniowo? Nic dziwnego, świąteczne klimaty to specjalność Sarah Brightman, chóru Gregorian i innych znakomitych gości Royal Christmas Gala. Wielka przeprawa do bożonarodzeniowej krainy odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. To właśnie Łódź obok innych europejskich miast pokaże w tym roku swoim gościom prawdziwego ducha świąt! Specjalistami w stworzeniu magicznej atmosfery będą  Gregorianie, śpiewający w stylistyce chorałów gregoriańskich. 

 

Panowie z chóru Gregorian nie kryją swoich emocji na myśl o trasie koncertowej po Europie w okresie świątecznym.

 

– Europa w trakcie świąt Bożego Narodzenia jest zawsze cudowna. Można odkrywać ducha świąt w różnych miastach. Naprawdę bardzo się cieszymy i nie możemy się doczekać każdego miasta, do którego planujemy przyjechać! – powiedział dla Prestige MJM jeden z Gregorian na konferencji prasowej w Berlinie promującej tegoroczną edycję Royal Christmas Gala.

 

Czy muzyka stylizowana na średniowieczne chorały może rozkochać w sobie miliony? Tak! Najlepszym tego przykładem jest chór Gregorian. Członkowie formacji towarzyszyli największym światowym gwiazdom muzyki, a ich trzy albumy Masters Of Chant ze statusem złotej płyty, zostały sprzedane w ponad milionie egzemplarzy. Brzmienie z zachowaniem oryginalnej stylistyki niezmiennie zachwyca. 17 grudnia będziemy mogli ich posłuchać wraz z Sarah Brightman w Łodzi na Królewskiej Gali Bożonarodzeniowej. Tego nie można przegapić!

 

 

Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii i prezentuje połączenie chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką popową i rockową. Pomysł na tę kombinację okazał się wielkim sukcesem Franka Petersona – znanego producenta muzycznego. Kariera formacji nabrała rozpędu i postawiła „śpiewających mnichów” na piedestale, tuż obok największych gwiazd światowej muzyki. Członkowie chóru wyglądają jak mnisi i śpiewają jak mnisi, ale nimi nie są. Pozostają jednak głęboko związani z chorałem gregoriańskim.

 

– Wywodzimy się z klasycznych angielskich chórów kościelnych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Wiemy, jak brzmi oryginalny chorał gregoriański. Lubimy to brzmienie, bardzo lubimy śpiewać w ten sposób, zwykliśmy to robić w grupie. Mamy więc mocne podstawy, ale mnichami nie jesteśmy – mówił w Muzycznej Jedynce Richard Naxton, jeden z Gregorian.

Chórzyści mogą pochwalić się wieloma wykonaniami znanych muzyków i wykonawców np.  Paula McCartney'a, Phila Collinsa, Robbie Williamsa czy zespołu Metallica. Formacja wydawała do tej pory płyty składające się głównie z adaptacji utworów na chorał gregoriański, a rzadziej kompozycje napisane specjalnie dla niej.

 

– Przez lata na swoich płytach umieszczaliśmy jedną lub dwie oryginalne piosenki. Myślę, że tyle wystarczy. Taki jest plan naszych działań także na przyszłość – powiedziała Amelia Brightman, kolejny głos Chóru Gregorian oraz siostra znakomitej Sarah Brightman, która wystąpi w ich towarzystwie już 17 grudnia w Atlas Arenie w Łodzi na Royal Christmas Gala. 

Dobranie repertuaru w taki sposób, aby został on dobrze wykonany i zaaranżowany, jest jednak bardzo trudne.

 

Spowodowane jest to ścisłą charakterystyką chorału gregoriańskiego, czyli jednogłoskowego śpiewu liturgicznego stosowanego w kościele rzymskokatolickim z wykorzystaniem zaledwie siedmiu tonów. Repertuar musi więc spełniać odpowiednie wymogi, aby nabrały tak imponującego brzmienia, jaki do tej pory zwykliśmy słyszeć w wykonaniu chóru Gregorian.

 

 

Początkowo grupa wydała w 1991 roku Satisfaction, która niestety nie odniosła sukcesu komercyjnego. Niezrażeni, wierzący w siebie Gregorianie, na przełomie tysiąclecia wydali kolejny album – Masters of chant, który okazał się strzałem w dziesiątkę oraz od razu przyniósł grupie sukces i ogromną popularność. Płyta uzyskała status złotej w sześciu krajach Europy, a w Portugalii – platynowej oraz znalazła się na liście TOP 10 w dziesięciu krajach świata. Stanowiło to motywację do wydania drugiego albumu – Masters of chant – chapter two. Szybko okazało się, że koncepcja muzyki popularnej przeniesionej w stylistykę średniowiecza jest pożądanym elementem na rynku muzycznym. Druga płyta, która była wydana w 19 krajach powtórzyła wielki sukces,  uzyskując złote statusy w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii. To właśnie ten album dostał się na 6 miejsce TOP 10 najlepiej sprzedających się krążków. Schemat ten powtórzył się w 2003 roku, kiedy wydana została trzecia płyta utrzymana w stylu chorału gregoriańskiego. To tylko potwierdza wyjątkowość tego chóru – od lat słuchacze nie mogą nacieszyć się ich brzmieniem!

 

Chór Gregorian zdobył miłość nie tylko milionów fanów, ale także uznanie wielu światowych gwiazd muzyki. Zespół wykonywał utwory wywodzące się niemal z każdego gatunku muzycznego – począwszy od jazzu, przez rock i pop do klasyki. Gregorianie śpiewali w towarzystwie największych ikon muzyki, między innymi: Sarah Brightman, Ofra Haza, José Carreras, Alannah Myles, Placido Domingo, Andrea Bocelli, czy Marky Mark.

 

Sara Brightman wystąpi w doborowym towarzystwie. Na scenie zobaczymy nie tylko Chór Gregorian, ale także wokalistów: Mario Frangoulis, Narcis, Fernando Varela. Oprawę muzyczną dla nich zapewni Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wszyscy wystąpią w Polsce jeszcze w tym roku. Royal Christmas Gala odbędzie się w łódzkiej Atlas Arena 17 grudnia 2017 roku, a organizuje ją Agencja Prestige MJM. Bilety na to niezwykłe show można nabywać poprzez strony: www.bilety.prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całej Polsce.